27 Şubat 2024, Salı
Haber Giriş: 18.03.2022 20:42 | Son Güncelleme: 18.03.2022 20:54

ABD ve BM, Ukrayna'da biyolojik silah faaliyetlerini yalanladı

ABD, Rusya'nın Ukrayna'da kimyasal silah geliştirildiği iddialarını yalanladı. BM Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu, ABD'nin Ukrayna'da biyolojik faaliyetler yürüttüğü" iddiasını destekleyecek kanıtlar bulunmadığını söyledi
ABD ve BM, Ukrayna'da biyolojik silah faaliyetlerini yalanladı

New York'ta düzenlenen BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan Yüksek Temsilci Nakamitsu, Rus temsilcinin "ABD'nin Ukrayna'daki biyolojik faaliyetleri" iddiasını değerlendirdi. Nakamitsu, "BM'nin bu iddiaları destekleyecek kanıtları yoktur ve BM bu konularda kapsamlı bir soruşturma yürütme yetki ve kabiliyetinden yoksundur" dedi.

Ukrayna'daki 15 nükleer reaktörden 8'inin hala normal şekilde çalıştığını da doğrulayan BM yetkilisi, "Rusya'nın patlayıcı silah kullanması sonucunda Ukrayna'da 2 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı üzgünüz ve ölü sayısının çok daha yüksek olması muhtemeldir. Bu nedenle, düşmanlıkların derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

ABD'den kimyasal silah yalanlaması

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Thomas Greenfield, Rusya'nın "kimyasal silah" iddialarını yalanladı. New York'ta Rusya'nın çağrısı üzerine toplanan BM Güvenlik Konseyinde konuşan Büyükelçi Greenfield, Rusya'nın ABD'nin Ukrayna'da biyolojik silah programı olduğu iddialarını yalanlayarak, Rus Büyükelçisinin iddialarını komplo teorisi olarak nitelendirdi.

Biyolojik silah programı ve laboratuvarı yok

Greenfield, "Bir hafta önce söylediğim gibi Ukrayna'nın biyolojik silah programı ve laboratuvarı yok. Yalnızca ABD Hükümeti, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer hükümetler ve uluslararası kuruluşlar tarafından gururla desteklenen ve tanınan halk sağlığı tesisleri vardır" dedi.

Esad rejimini destekleyen Rusya'dır

Biyolojik silah programını uzun süredir sürdüren tarafın Rusya olduğunu söyleyen Greenfield, "Aleksey Navalnıy ile Sergey ve Yulia Skripal'i sinir ajanlarıyla zehirleyenler Rus ajanlardı. BM, Esad'ın son birkaç yıldır defalarca kimyasal silah kullandığını teyit ettiğinde, Suriye'de Esad rejimini desteklemeye ve onu hesap verebilirlikten korumaya devam eden Rusya'dır" ifadelerine yer verdi.

Greenfield, "Rusya, gerçekleştirmeyi planladığı ihlallerle ilgili olarak diğer ülkeleri defalarca suçladı. Rusya'nın Ukrayna halkına karşı kimyasal veya biyolojik ajanlar kullanmayı planlıyor olabileceğine inanmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Rusya halkına yalan söylüyor

Rusya'nın sadece Güvenlik Konseyi'ne değil kendi halkına da yalan söylediğini, 100 bin Rus askerinin bir çoğunun Ukrayna'da hayatını kaybettiğini düşündüğünü belirten Greenfield, "Rusya'nın Ukrayna halkına ve ABD'ye defalarca savurduğu iftiraları ve asılsız suçlamaları bu masada tekrarlamayacağım. Ancak Rusya'nın dezenformasyonunun çaresizliğinin bir işareti olduğunu biliyoruz." ifadesini kullandı.