15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 23.02.2024 18:12 | Son Güncelleme: 23.02.2024 19:59

ABD'den Rusya'ya Navalni yaptırımları

ABD Başkanı Joe Biden, Rus muhalif Navalni'nin cezaevinde ölümünün ardından Rusya'ya yeni yaptırımları açıkladı. Yaptırımların, Rusya'nın finans ve savunma sektörünün yanı sıra 'Navalni'nin hapsedilmesiyle bağlantılı' kişileri kapsayacağı belirtildi
ABD'den Rusya'ya Navalni yaptırımları

ABD Başkanı Joe Biden, Rus muhalif Aleksey Navalni'nin hapishanede hayatını kaybetmesi dolayısıyla Rusya'ya 500'den fazla yeni yaptırım kararı aldıklarını bildirdi. Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Biden, Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşın ikinci yılı arifesinde yayımladığı mesajda, Navalni'nin ölümü nedeniyle Moskava'ya yönelik yeni yaptırımları duyurdu.

Biden, Navalni'nin ölümü ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ikinci yılı nedeniyle, Rusya'ya karşı 500'den fazla yeni yaptırım uygulanacağını belirtti. Yaptırımların, Rusya'nın finans ve savunma sektörünün yanı sıra 'Navalni'nin hapsedilmesiyle bağlantılı' kişileri kapsayacağını vurgulayan Biden, "(Yaptırımlar) Putin'in yurt dışındaki saldırganlığı ve yurt içindeki baskısı için daha da ağır bir bedel ödemesini sağlayacak" ifadesini kullandı.

Biden, yaptırımların yanı sıra Rusya'ya dolaylı olarak destek sağladıkları gerekçesiyle yaklaşık 100 kuruluşa yeni ihracat kısıtlamaları getirildiğini kaydetti.

Kaynak: AA