05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 14.09.2023 18:58 | Son Güncelleme: 15.09.2023 00:37

ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar: Türkiye merkezli şirketler ve bir Türk vatandaşı da listede

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken ABD'den Moskova'ya yeni yaptırımlar geldi. Hazine ve Dışişleri bakanlıkları tarafından açıklanan iki ayrı listede Türkiye merkezli şirketler ve bir Türk vatandaşı da bulunuyor
ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar: Türkiye merkezli şirketler ve bir Türk vatandaşı da listede

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşını destekleyen ve sürdürenlere yönelik 100'e yakın yeni yaptırım uygulandığını bildirdi. ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nce (OFAC) Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş yürütme kapasitesini zayıflatmak için Rus elitleri ile Rusya'nın endüstriyel tabanı, finans kurumları ve teknoloji tedarikçilerinin hedef alındığı duyuruldu.

Üçüncü ülkelerdeki kuruluşlar

OFAC'ın 100'e yakın yaptırım uyguladığı belirtilen açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın da ayrıca 70'den fazla kişiyi yaptırım listesine aldığı kaydedildi. Açıklamada, OFAC'ın Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan çıkar sağlayanların yanı sıra askeri malzeme üreterek savaşı doğrudan destekleyen Rusya merkezli kuruluşları hedef aldığı vurgulanarak, Rusya'nın tedarik zincirini bozmak amacıyla da yaptırımlara yer verildiği aktarıldı. Rusya'nın savaşını sürdürmek için üçüncü ülkelerdeki kuruluşlara güvenmeye devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, Türkiye merkezli iki kuruluşun da yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Yaptırım listesine alınan şirketler ABD Hazine Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı. Türkiye merkezli şirketler arasında Margiana İnşaat Dış Ticaret Limited Şirketi ve Demirci Bilişim Ticaret Sanayi Limited Şirketi de bulunuyor.

Askeri tedarik zinciri hedef alınıyor

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugünkü yaptırımlarla Rusya'nın askeri tedarik zincirlerini hedef almak ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'ya karşı savaşını yürütmek için ihtiyaç duyduğu ekipman, teknoloji ve hizmetlerden mahrum bırakmak için ABD'nin çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı. Yellen, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan ve Kremlin'e yakınlığından çıkar sağlayan kişi ve kuruluşların sorumlu tutulacağını belirttiklerini anımsatarak, son yaptırımların Putin'in oligarklarına ağır maliyetler yükleme konusunda ABD'nin küresel gücünü gösterdiğini ifade etti.

3 şirket ve bir Türk vatandaşı

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşına yanıt olarak 70'ten fazla kuruluş ve kişinin maliyetle yüklendiği belirtildi. Bu kapsamda Rusya'nın gelecekteki enerji gelirlerini kısıtlamak amacıyla 37 kuruluş ile 2 geminin hedef alındığı anlatılan açıklamada, söz konusu yaptırımların önemli enerji projelerinin ve ilgili altyapının geliştirilmesinde yer alan kuruluş ve bireylerle Rusya'nın malzeme ve ileri teknoloji tedarikinde yer alan kuruluşları içerdiği kaydedildi.

Açıklamada, ülkenin madencilik şirketlerinin yanı sıra Rusya'nın Gürcistan'daki kötü etkisi nedeniyle bazı şirketlerin hedef alındığı, malzeme desteği sağlayan ve Rusya'nın yaptırımlardan kaçınmasına destek olan Türkiye merkezli 3 şirket ile bir Türk vatandaşının yaptırım listesine alındığı ifade edildi.

Ayrıca açıklamada ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Wagner Group aracılığıyla Rusya-Kuzey Kore silah transferinin ifşa edilmesi, Rusya'nın silah tamir ve bakım tesislerinin bozulması ve Rusya'nın savunma sanayi üssünü ve teknoloji alımının zayıflatılması amacıyla bazı şirketlere yaptırım uygulandığı bildirildi.

Yüzlerce sevkıyat yaptılar

ABD Hazinesi’nin açıklamasında, Margiana İnşaat Dış Ticaret Limited Şirketi’nin Rusya merkezli SMT-İLogic ve Saturn EK şirketlerine yüzlerce sevkıyat yaptığı yazıldı. SMT-İLogic şirketinin insansız hava aracı üretimine yönelik tedarik zincirine dahil olduğu belirtildi. Açıklamaya göre; Margiana'nın SMT-iLogic ve Saturn EK'ye yaptığı sevkıyatlar, Kalibr seyir füzesi, Kh-101 seyir füzesi ve Orlan-10 İHA dahil olmak üzere Ukrayna'ya karşı kullanılan çok sayıda Rus silah sisteminde ele geçirilen türden yüksek öncelikli öğeleri içeriyor. Açıklamada Mart 2022'de kurulduğu aktarılan Demirci Bilişim Ticaret Sanayi Limited Şirketi'nin Rusya'ya sensör ve ölçüm aletleri gönderdiği aktarıldı. 

Dışişleri’nin yaptırım listesindeki Türk şirketleri ise gemicilik alanında faaliyet gösteren Denkar Ship Repair ve ID Shipping Agency. ID Shipping Agency'nin kurucu sahibi İlker Doğruyol da yaptırım uygulanan isimler arasında. Türkiye merkezli CTL Dış Ticaret Limited Şirketi de Avrupa menşeli yüksek öncelikli elektronik bileşenleri Rusya'da bulunan bağlı şirketlere sevk ettiği için yaptırıma tabi tutuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya'ya uyguladığı yeni yaptırımlara iki Türk şirketi ve bir Türk vatandaşı da dahil edildi. Yine merkezi Türkiye olan bir şirketin de yaptırım listesinde olduğu görülüyor.