08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 22.09.2023 21:06 | Son Güncelleme: 22.09.2023 21:16

Alman İçişleri Bakanı Faeser: Göç konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği yapılmalı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, göç konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği çağrısında bulundu
Alman İçişleri Bakanı Faeser: Göç konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği yapılmalı

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, göç konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği yapılmasını isteyerek, "Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki göç konusundaki mevcut anlaşmanın güncellenmesi önemli. İhtiyaç duyulan şey bu. Şu anda AB'nin Türkiye ile yaptığı anlaşma yeterince iyi işlemiyor" ifadesini kullandı.

Yasadışı göçü engellemek için Polonya ve Çekya sınırlarında sabit sınır kontrolleri yapabileceklerine işaret eden Faeser, "Bu tür ek kontroller, sınır bölgelerini gözetleyen görevlilerle uyum içinde olmalıdır" dedi. Faeser, bu amaçla güvenlik güçlerinin, Polonya ve Çekya sınırlarındaki varlığının güçlendirildiğini vurgulayarak, yine de sabit sınır kontrolleri sağlanır sağlanmaz sığınmacıların gelmekten vazgeçeceklerinin düşünülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Alman polislerini, Çekya topraklarında konuşlandırmak isteyen İçişleri Bakanı Faeser, bu konuda İsviçre ile işbirliğine atıfta bulunarak, İsviçre polis güçleriyle yakın koordinasyon içinde Alman polisinin, İsviçre topraklarında kontroller yapmasına ve izinsiz girişleri önlemesine izin verildiğini kaydetti.

Kaynak: AA