23 Şubat 2024, Cuma
Haber Giriş: 25.01.2023 18:41 | Son Güncelleme: 25.01.2023 18:46

Alman yetkililerin, sosyal medyada hatalı Covid-19 paylaşımlarını sildirttiği iddiası

Alman hükümetinin Covid-19 salgınının başında sosyal medya üzerinden paylaşılan hatalı bilgileri sildirmek için sosyal medya platformlarının temsilcileriyle bir araya geldiği ileri sürüldü
Alman yetkililerin, sosyal medyada hatalı Covid-19 paylaşımlarını sildirttiği iddiası

Bild gazetesinin haberinde, hükümetin Covid-19 kısıtlamalarını eleştiren ve salgın hakkında yanıltıcı bilgi veren paylaşımların silinmesini talep etmek amacıyla sosyal medya şirketlerinin temsilcileriyle toplantı yaptığı iddia edildi. 

Almanya'nın eski Başbakanı Angela Merkel hükümeti döneminde İçişleri Bakanlığı ve Basın Enformasyon Dairesinin, Google ve Facebook'un üst düzey temsilcileriyle gizli görüşmeler yaptığı, bu görüşmelerde platformlarda gözlenen yanlış bilgi ve dezenformasyonun yayılması konusunun ele alındığı savunuldu.

"Hükümet, popüler olmayan corona görüşlerini sildi mi?" sorusu yöneltilen haberde, Almanya'da ifade özgürlüğünün bu şekilde kısıtlanmasında federal hükümetin parmağının olup olmadığı sorgulandı. İçişleri Bakanlığındaki toplantıya, dönemin hükümet sözcüsü ve Merkel'in sırdaşı olarak bilinen, bugün de Almanya'nın İsrail Büyükelçisi olan Steffen Seibert'ın katıldığı öne sürüldü.

Kaynak: AA