23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 15.04.2023 14:23 | Son Güncelleme: 15.04.2023 14:28

Almanların çoğunluğu, nükleer enerjiden vazgeçilmesini yanlış buluyor

Almanya'da yapılan anket, halkın çoğunluğunun çalışır durumdaki son 3 nükleer santralin kapatılmasını ve ülkenin nükleer enerjiden tamamen vazgeçmesini yanlış bulduğunu ortaya koydu
Almanların çoğunluğu, nükleer enerjiden vazgeçilmesini yanlış buluyor

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin yaptığı DeutschlandTrend anketine göre katılımcıların yüzde 59’u Almanya’nın nükleer enerjiden vazgeçmesini yanlış bir karar olarak görürken yüzde 34’ü ise bunu doğru buluyor.

Fiyatlardan endişe duyuyorlar

Ankette 18-34 yaş grubundakilerin yüzde 50’si nükleer enerjiden vazgeçmeyi onaylarken 35-49 yaş grubundakilerin yüzde 67’si, 50-46 yaş grubundakilerin yüzde 63’ü ve 65 yaş üstündekilerin yüzde 64’ü nükleer enerjiden vazgeçilmesinin yanlış bir karar olduğunu düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 66’sı ise nükleer enerjiden vazgeçilmesinin ardından enerji fiyatlarının çok fazla yükselmesinden endişe duyuyor.

"Neden sadece biz vazgeçiyoruz?"

Alman vatandaşı emekli Michael Wrassmann, ülkedeki son 3 nükleer santralin kapatılmasını doğru bulup bulmadığına ilişkin soruya “Bunu doğru bulmuyorum çünkü nükleer enerji her zaman bir enerji kaynağı olmuştur. Diğer taraftan, ben bir uzman değilim ancak dünyadaki diğer tüm ülkeler bunu farklı şekilde yapıyorsa ve nükleer enerjiden sadece biz vazgeçiyorsak bunu düşündürücü buluyorum. Bunun amatörce bir düşünce olduğunu da biliyorum ama bana bu otobanda aracı çoğunluğa karşı sürüyormuşuz gibi geliyor” ifadelerini kullandı.

"Nükleer enerji tartışmaları bitti"

Mager Ballmann da nükleer santralleri kapatmanın saçmalık olduğunu belirterek, “Biz o zaman nükleer enerjiyle de çalışılan başka ülkelerden enerji alacağız. Nükleer santralleri daha uzun süre çalıştırmanın mantıklı olacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. Pit Ter Jung adlı genç de nükleer santrallerin kapatılmasının doğru bir adım olduğunu ifade ederek, “Nükleer enerji tartışmaları bitti. Bu gerçeği şimdi suni bir şekilde tekrar canlandırmanın mantığı yok. Teknolojik açıdan da. Hür Demokrat Parti (FDP), teknolojiye açık olunması gerektiğini söylüyorsa bu, iki yüzlülüktür. Açık bir şekilde oy avcılığıyla ilgilidir” şeklinde konuştu.

Bilim insanlarından Başbakan'a açık mektup

Aralarında iklim ve çevre bilimcilerinin de olduğu çok sayıda bilim insanı, Başbakan Olaf Scholz’a açık mektup yazarak nükleer santrallerin çalıştırılmasına devam etmesini istedi. Alman basınında yer alan mektupta söz konusu 3 nükleer santralin 2022’de toplam 32,7 milyar kilovatsaatlik düşük emisyonlu elektrik sağladığını, bununla Almanya’daki 10 milyon haneye enerji tedarik edildiği vurgulandı. 

Almanya, Avrupa ve dünya vatandaşlarının çıkarı için Almanya'nın nükleer enerjiden vazgeçme planlarını yeniden gözden geçirme ve halihazırda çalışan nükleer santrallerin kullanılmasının sürdürülmesi çağrısı yapılan mektupta, “Almanya'daki nükleer enerji, enerji krizinin hafifletilmesine ve Almanya'nın iklim hedeflerine ulaşılmasına açıkça katkıda bulunabilir.” ifadesi kullanıldı.

Hükümetin küçük ortağı kapatılmasını istemiyor

Almanya'da hükümetteki koalisyon ortakları arasında da nükleer santrallerin kapatılmasına ilişkin görüş ayrılığı yaşanıyor. Hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller, nükleer santrallerin kapatılmasını isterken hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise santrallerin kullanılmasından yana tavır sergiliyor.

3 nükleer santralin ömrü 4,5 ay uzatıldı

Almanya’da kullanımı devam eden Bavyera eyaletindeki Isar 2, Aşağı Saskonya’daki Emsland ve Baden-Württemberg eyaletindeki Neckarwestheim 2 bugün kapatılacak. Ülkedeki bu son 3 nükleer santral 2022’nin sonunda kapatılacaktı ancak Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sebep olduğu enerji krizinden dolayı Başbakan Olaf Scholz’un talimatıyla üç santralin ömrü 4,5 ay daha uzatıldı. Almanya, Fukuşima’daki nükleer facianın ardından 2011’de nükleer enerjiden kademeli vazgeçme kararı almış ve son nükleer santrallerin 2022’nin sonunda kapatılması öngörülmüştü.

Kaynak: AA