23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.07.2023 19:46 | Son Güncelleme: 02.07.2023 22:23

Almanya'da aşırı sağcı parti endişesi: Seçmenler bu partiyi istiyor, durumun ciddiyeti burada yatıyor

Almanya'da Federal Siyasi Eğitim Merkezi (bpb) Başkanı Thomas Krüger, aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif Partisi'nin (AfD) artan oy oranı konusunda uyarıda bulundu
Almanya'da aşırı sağcı parti endişesi: Seçmenler bu partiyi istiyor, durumun ciddiyeti burada yatıyor

Almanya'da Federal Siyasi Eğitim Merkezi (bpb) Başkanı Thomas Krüger, RedaktionsNetzwerk Deutschland adlı internet portalına verdiği demeçte, AfD'nin aldığı oyların küçümsenmemesi gerektiğini belirterek, "Bunun hala bir protesto olarak görülmemesi gerektiği konusunda uyarıyorum. Verilen oylar, protesto oyu olarak algılanmamalı. Bu, olayı önemsizleştirmekle eş değer olacaktır" görüşünü paylaştı.

"Seçmenler, bu partiyi istiyor. Durumun ciddiyeti burada yatıyor" ifadesini kullanan Krüger, toplumun bazı kesimlerinde kabul edilemez ve demokratik ilkelerle bağdaşmayan bazı pozisyonların artık kalıcı hale geldiğine dikkati çekti. Krüger, toplumdaki sağduyunun güçlendirilmesi ve daha fazla kararlılık gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek, "İşleri oluruna bırakmamalı ve radikalleşmeyi kabul etmemeliyiz" uyarısında bulundu.

Ülkedeki birçok uzman da AfD'nin artan oy oranı nedeniyle iktidardaki koalisyon hükümetiyle ana muhalefete yeni siyaset tarzı geliştirmeleri çağrısında bulunuyor. Birçok anket, AfD'nin oy oranının Başbakan Olaf Scholz'un Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) önüne geçtiğini gösteriyor.