19 Haziran 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.03.2023 13:49 | Son Güncelleme: 11.03.2023 14:58

Amazonlar'da şubat ayında ormansızlaştırma rekoru kırıldı

Brezilya'nın Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsünce (INPE) açıklanan yeni verilere göre, ülkedeki Amazonlar'da ormansızlaştırma faaliyetleri rekor seviyeye ulaştı. Bu yılın şubat ayında, önceki yılın aynı dönemine kıyasla ormansızlaştırmada yüzde 62 arttı
Amazonlar'da şubat ayında ormansızlaştırma rekoru kırıldı

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün (INPE) DETER sistemine göre, veriler, Amazonlar'da 322 kilometrekarelik alanın geçen ay ormansızlaştırıldığını gösteriyor. Geçen yılın şubat ayında 199 kilometrekarenin ormansızlaştırıldığını aktaran veriler, bu yılın şubat ayında yüzde 62'lik artışı ortaya koyuyor. Ormansızlaşmanın en yüksek olduğu eyaletler ise 162 kilometrekare ile Mato Grosso, 46 kilometrekare ile Para, 46 kilometrekare ile Amazonas ve 31 kilometrekare ile Roraima oldu.

Bolsonaro yönetiminde 13 bin km² ormansızlaştı

Yasa dışı ağaç kesimleri, maden faaliyetleri ve çiftçilerin geniş arazilerini genişletme çalışmaları nedeniyle Amazonlar'da ormansızlaştırma faaliyetleri artıyor. Amazonlar'da ticari faaliyeti bulunan firmalar, toprakların ve nehirlerin zehirlenmesiyle yerel toplulukların yaşam alanlarının yıkıma uğratılmasıyla suçlanıyor.

Olayın geçmişi

Halihazırda Amazonlar'da madencilik faaliyetlerine izin verilmezken, Brezilya eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ekonomik gerekçelerle bölgede madencilik çalışmalarına izin verme taraftarı bir tutum sergilediğinden eleştirilere konu olmuştu. Bolsonaro, Şubat 2020'de Brezilya parlamentosuna bölgede madencilik faaliyetlerine izin verilmesini öngören yasa tasarısı sunmuştu. Mevcut Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, başkanlığı devralmadan önce, Kasım 2022'de Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı'nda (COP27) Amazon yağmur ormanlarını koruma sözü vermişti. Silva, Bolsonaro yönetiminin 4 yıllık görevi boyunca Amazonlar'da ormansızlaşmanın yüzde 73 arttığını söyleyerek, 13 bin kilometrekarenin ormansızlaştığını ifade etmişti.

Kaynak: AA