13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 01.08.2023 10:50 | Son Güncelleme: 01.08.2023 11:17

Apple karakter sınırını kaldırdı: Twitter'ın ismi App Store'da X olarak değişti

Twitter, her ne kadar iPhone ve iPad'lerde X olsa da Apple'ın karakter sınırlaması nedeniyle App Store'da eski ismiyle görünüyordu. Apple bir istisna yaparak Elon Musk için karakter sınırını kaldırdı
Apple karakter sınırını kaldırdı: Twitter'ın ismi App Store'da X olarak değişti

İsmini değiştirerek yeniden markalaşma sürecine giren Twitter’ın hem Android hem de mobil uygulaması geçtiğimiz günlerde değişti. Yeni güncellemelerle uygulama, kullanıcıların telefonlarında X olarak görünmeye başladı. Twitter, iPhone ve iPad’lerde her ne kadar yeni ismiyle yer alsa da App Store’da X olarak görünmüyordu. Bunun nedeni ise Apple’ın tek karakterli uygulama isimlerine mağazasında izin vermemesiydi. Ancak bu durum kısa sürede değişti.

Musk özel izin almış olabilir

App Store üzerinden Twitter uygulamasına baktığımızda X olduğunu görebiliyoruz. Bu da Apple’ın Elon Musk için bir istisna gösterdiğini ve karakter sınırını kaldırdığını ortaya koyuyor. Konu hakkında kesin açıklama bulunmasa da bu durum Musk’ın Apple’dan özel bir izin aldığını ortaya koyuyor.

Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit

Bu istisna, şirketin Elon Musk ile ilişkilerini düzeltmek için yaptığı bir hamle olabilir. Ünlü milyarder, geçtiğimiz yıl Apple’ın Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit ettiğini öne sürmüştü. Ancak CEO Tim Cook ile görüştükten sonra bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu ifade etmişti.

Twitter’ın X'e geçiş süreci hâlâ devam ediyor. Uygulamalar değişmiş, Musk genel merkeze kocaman bir X eklemiş olsa da şirket hâlâ, twitter.com'dan X.com'a geçmiş değil. X.com’a giriş yapıldığında da hâlen eski alan adına yönlendiriliyoruz. Öte yandan destek sayfasında Twitter ismi geçmeye devam ediyor ve Twitter Blue’nun ismi hâlâ aynı. Buralarda ne zaman değişiklik yapılacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.