18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 06.02.2024 19:53 | Son Güncelleme: 06.02.2024 19:55

Arjantin, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyor: Netanyahu sevindi, Hamas'tan tepki gecikmedi

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, İsrail’e yaptığı ziyarette ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyetini tekrar etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Milei'nin bu açıklamasından memnuniyet duyduğunu dile getirirken Hamas, işgal altındaki Kudüs'e taşınma kararını kınadı
Arjantin, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyor: Netanyahu sevindi, Hamas'tan tepki gecikmedi

The Times of Israel gazetesinin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı’nda karşıladığı Milei ile bir araya geldi. Haberde, Milei’nin daha önce duyurduğu Arjantin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyetini tekrar ettiği belirtildi.

Katz’in ise Milei’ne İsrail’e desteği ve büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı nedeniyle teşekkür ettiği kaydedildi. Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada ise Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, Milei’nin göreve seçilmesinin ardından kendisiyle büyükelçiliğin taşınması konusunu konuştuğu ve “sözünü tutmasını memnuniyetle karşıladığı” ifade edildi.

Milei, seçim kampanyası süresince Arjantin'in dış politikasında "köklü" değişikliklere gideceğini vurgulamış ve yönlerini ABD ile İsrail'e çevireceklerini söylemişti. Seçim kampanyası süresince devlet başkanlığını kazanması halinde Arjantin'in Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı sözünü veren Milei, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da destek vermişti.

Netanyahu memnun

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada da Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, Milei’nin göreve seçilmesinin ardından kendisiyle büyükelçiliğin taşınması konusunu konuştuğu ve “sözünü tutmasını memnuniyetle karşıladığı” ifade edildi.

Hamas tepkili

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'nin, İsrail'deki büyükelçiliklerini Kudüs kentine taşıma yönünde duyurduğu kararına tepki gösterildi.

Arjantin'in söz konusu kararının Filistin halkının haklarına saldırı niteliğinde olduğu gibi Kudüs kentini Filistin toprağı addeden uluslararası hukuka da aykırı olduğunun vurgulandığı açıklamada, Arjantin Devlet Başkanı Milei'ye "bu zalimce karardan dönme" çağrısında bulunuldu.

Kaynak: AA