20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 29.02.2024 00:23 | Son Güncelleme: 29.02.2024 00:31

Avrupa Parlamentosu'ndan ilk kez Gazze'de 'acil ve kalıcı ateşkes' çağrısı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda kabul edilen 2023 raporuna 'Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes çağrısı' eklendi. Böylece AP ilk kez, Gazze'de ateşkes çağrısında bulunmuş oldu
Avrupa Parlamentosu'ndan ilk kez Gazze'de 'acil ve kalıcı ateşkes' çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP) ilk kez, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de 'acil ve kalıcı ateşkes' çağrısında bulundu. AP Genel Kurulu'nda 'Dünyada insan hakları ve demokrasinin durumu ile AB'nin buna yönelik politikası' konusunda hazırlanan 2023 raporu, 265 lehte, 253 aleyhte ve 10 çekimser oyla kabul edildi.

AP'deki Sol Grup üyelerinin değişiklik talebinde bulunduğu raporun 62'nci maddesine 'Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes çağrısı' eklendi. Revize edilerek onaylanan yeni raporda, "AB'ye, üye ülkelere ve uluslararası topluma Gazze Şeridi'nde, herkesin gıda ve suya kesintisiz erişimini sağlamak amacıyla özellikle acil ve kalıcı bir ateşkes çağrısında bulunulur" ifadesi yer aldı.

Böylece AP ilk kez, Gazze'de ateşkes çağrısında bulunmuş oldu. 18 Ocak'ta kabul edilen kararda, 'kalıcı ateşkes', tüm esirlerin serbest bırakılması ve Hamas'ın tasfiyesi şartlarına bağlanmıştı. Genel Kurul'da dün söz konusu rapora ilişkin yapılan oturumda birçok milletvekili, raporda Gazze'ye yer verilmemesini eleştirerek, AB'yi İsrail'i işlediği suçlara rağmen cezasız bırakmakla suçlamıştı.

 

Kaynak: AA