26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.03.2023 13:42 | Son Güncelleme: 09.03.2023 15:49

Avustralyalı bilim insanları hidrojenden elektrik üretebilen bir enzim buldu

Monash Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı araştırma, Huc olarak adlandırılan enzimin, havadaki hidrojen moleküllerini elektrik enerjisine dönüştürebildiğini ortaya koydu
Avustralyalı bilim insanları hidrojenden elektrik üretebilen bir enzim buldu

ABC'nin haberine göre Melbourne'deki Monash Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı araştırmadan Rhys Grinter, yaptığı açıklamada, Huc enziminin laboratuvar ortamında izole edilerek elektrik devresine yerleştirildiğinde elektrik üretilebileceğini keşfettiklerini söyledi. Havadaki hidrojen oranının düşük olmasından dolayı üretilen enerjinin yalnızca küçük elektrikli aletleri çalıştırabildiğini aktaran Grinter, "Daha büyük elektrikli aletlere yönelik enerji üretebilmek için harici hidrojen kaynağına ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Grinter, henüz araştırmanın ilk aşamalarında olduklarını, ancak enzime daha yüksek miktarda hidrojen temin ederek daha çok elektrik enerjisi üretmenin mümkün olduğunu kaydetti. Potansiyel olarak, yakıt hücre gibi bir teknolojiyle, akıllı saat ve telefonlar için yeterli güç kaynağı oluşturulabileceğini aktaran Grinter, "Hayalimiz, havadan aldığı hidrojen ile kendi kendine yetebilen bir güç kaynağı üretebilmektir" yorumunu yaptı. ​​​​​​​Grinter, sonraki aşamada hedeflerinin elektrik üretim kapasitesini artırmak ve enzimle çalışabilen bir cihaz dizayn etmek için mühendislerle çalışmak olduğunu vurguladı. Araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA