23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.05.2023 08:21 | Son Güncelleme: 09.05.2023 10:14

Babasının kilise okulunda yaşadıklarını anlattığı podcast ile Pulitzer kazandı

Kanada’nın Saskatchewan eyaletinde gazetecilik yapan Connie Walker, babasının çocukken yatılı kilise okulunda yaşadığı trajik ve insanlık dışı olayları anlattığı podcast ile Pulitzer Ödülü'nü kazandı
Babasının kilise okulunda yaşadıklarını anlattığı podcast ile Pulitzer kazandı

Güney Saskatchewan'daki Okanese First Nation Topluluğu üyesi gazeteci Connie Walker, ekibi ile hazırladığı Stolen: Surviving St. Michael's isimli çalışması ile dünyanın en iyi gazetecilik ödülüne layık görüldü.

Dünyanın en prestijli medya ödülü olarak bilinen Pulitzer Ödülü, 21 farklı başlıkta çalışmalar yapan gazetecilere veriliyor

Walker, en iyi sesli habercilik dalında kazandığı 2023 Pulitzer Ödülü ile ilgili basına yaptığı açıklamada, "Hala şokta gibi hissediyorum. Bu çok şey ifade ediyor. İnanılmaz bir onur. Bu hikayeleri bizimle cesurca paylaşan tüm insanları düşünüyorum. İnsanlar bu hikayeleri bilmeli. Artık daha fazla insan duyacak" dedi.

Olayın geçmişi

İlki 1880'lerin başında açılan ve sonuncusu da 1998'de kapatılan yatılı kilise okulları, Kanada tarihinin en büyük çocuk istismarının yaşandığı yer olarak kabul ediliyor. 150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği bu okullarda, çocukların büyük bölümü rahip, rahibe ve diğer öğretmenler tarafından fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet gördü ve istismara uğradı.

Ülkede 2010'da kurulan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu'nun kayıtlarına geçen istismarların yanı sıra bazı çocukların üzerinde tıbbi deneyler yapıldığı belirlendi. Kanada Federal Hükümeti, binlerce çocuğun açlık, soğuk ve hastalık sonucu hayatını kaybettiği yatılı kilise okullarında yaşananlar için mağdurlardan resmen özür dilemişti.

Kaynak: AA