03 Mart 2024, Pazar
Haber Giriş: 05.01.2023 16:26 | Son Güncelleme: 05.01.2023 16:36

Belçika, Çin'den gelen yolculardan Covid-19 testi isteyecek

Belçika hükümeti, Çin'den gelen yolculara negatif sonuçlu Covid-19 testi sunma zorunluluğu getirme kararı aldı. AB ve Şengen ülkeleri de Çin'de Covid-19 vakalarının artması nedeniyle koordineli tedbirler uygulanması konusunda anlaşmış ancak test zorunlu tutulmamıştı
Belçika, Çin'den gelen yolculardan Covid-19 testi isteyecek

Belçika, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sağlık ve kriz yönetimi yetkililerinin dün ortak tutum izlenmesi üzerinde anlaşmaları ve Covid-19 testinin güçlü şekilde teşvik edilmesi kararının ardından  Çin'den gelen yolculara negatif sonuçlu Covid-19 testi sunma zorunluluğu getirme kararı aldı. Federal Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, Belçika'nın da bu tavsiye kararına uyarak Çin'den direkt uçuşla ülkeye gelenlerden uçuştan önce test yaptırmasını isteyeceklerini bildirdi.

Vandenbroucke, "Çin'den gelenlere şunu söyleyeceğiz; gelmeden önce negatif test kanıtını göstermeniz gerek, aksi halde buraya gelemezsiniz" dedi. AB üyeleri Fransa, İtalya, İspanya dışında ABD, Japonya, Hindistan gibi bazı ülkeler daha önce Çin'den gelen yolcular için test dahil olmak üzere bazı tedbirler almıştı.

AB ve Şengen ülkeleri de Çin'de Covid-19 vakalarının artması nedeniyle koordineli tedbirler uygulanması konusunda dün anlaşmaya varmıştı. Çin'den geleceklere test zorunlu tutulmamış ancak yolculardan uçuştan 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu test istemesinin de "güçlü şekilde teşvik edileceği" bildirilmişti.

 

Kaynak: AA