15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.07.2023 10:38 | Son Güncelleme: 21.07.2023 11:25

Beyaz Saray'dan Kissinger'ın Çin ziyaretine eleştiri

Beyaz Saray, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'ın ziyaretine ilişkin, "Sivil bir vatandaşın, Çin Savunma Bakanı ile görüşebilmesi ve ABD'nin sahip olmadığı iletişime sahip olması talihsizlik" yorumunu yaptı
Beyaz Saray'dan Kissinger'ın Çin ziyaretine eleştiri

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, düzenlediği günlük basın toplantısında, Kissinger'ın Çin ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulundu. Kirby, "Sivil bir vatandaşın, Çin Savunma Bakanı ile görüşebilmesi ve ABD'nin sahip olmadığı iletişime sahip olması talihsizlik" ifadesini kullandı.

Kirby; Kissinger döndüğünde, Biden yönetiminin kendisinin tecrübelerini de dinlemek istediğini kaydetti.

Çin Savunma Bakanı Li Şangfu'nun, ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin ile görüşmezken eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile bir araya gelmesine ilişkin Kirby, "Bu çözüme kavuşturmak istediğimiz bir mevzu. Bu nedenle askeri iletişim hatlarını tekrar açmaya çalışıyoruz. Çünkü bu iletişim olmadığında ve şu anki gibi tansiyonun ve yanlış hesaplamaların yüksek olduğu bir dönemde riskler de artıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Kissinger, Çin ziyareti kapsamında, Çin Savunma Bakanı Li'nin yanı sıra Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Vang Yi ile görüşmüştü.

Kaynak: AA