23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.07.2023 18:22 | Son Güncelleme: 11.07.2023 23:53

Biden ile görüşen Erdoğan: Daha öncesi ısınma turu gibiydi yeni süreci şimdi başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi için bulunduğu Litvanya'da ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi. Erdoğan "ABD Başkanı Biden ile bundan önceki buluşmalarımız adeta ısınma turları gibiydi. Ama şimdi yeni bir süreci başlatıyoruz" sözlerini kaydetti
Biden ile görüşen Erdoğan: Daha öncesi ısınma turu gibiydi yeni süreci şimdi başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi ve kritik görüşme 1 saat 15 dakika sürdü.

Görüşme sonrası Erdoğan'dan ilk açıklama

Görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan Erdoğan, şu sözleri kaydetti: "Biden ile görüşmemizde ikili ilişkilerimizi ve güvenlik alanındaki işbirliği imkanlarımızı ele aldık. Temaslarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum"

Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından İletişim Başkanlığı'ndan da açıklama yapıldı ve "Görüşmede siyasi, ekonomik, ticari ilişkiler, güvenlik alanında işbirliği imkanları ve bölgesel konular ele alındı" bilgisi paylaşıldı.

Görüşme öncesi kameraların karşısına geçtiler

Görüşmenin başında, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kendisini arayarak ilettiği tebrik mesajı için Biden'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Stratejik mekanizma kapsamında sıranın artık devlet başkanları düzeyinde istişarelere geldiği kanaatindeyim. Bugün NATO marjında bu görüşmeyi bunun ilk adımı olarak görüyorum. Bundan önceki buluşmalarımız adeta ısınma turları gibiydi ama şimdi yeni bir süreci başlatıyoruz. Tabii benim için bu yeni süreç beş yıllık bir süreç, şimdi sizde de seçim hazırlıkları var. Bu seçim hazırlıklarıyla birlikte şimdiden başarılar diliyorum" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Biden ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsveç ile ilgili yürüttüğü diplomasi ve gösterdiği liderlik için teşekkür etti ve "Önümüzdeki beş yıl içinde sizinle görüşmek için sabırsızlanıyorum" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın, Biden ile görüşmesinde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.