02 Aralık 2023, Cumartesi
Haber Giriş: 06.09.2022 08:47 | Son Güncelleme: 06.09.2022 08:52

Biden'dan Trump'a yarı faşist suçlaması

ABD Başkanı Joe Biden, İşçi Bayramı tatiline rağmen seçim çalışmaları için ziyaretlerine devam ederken, Cumhuriyetçi parti içinde aşırılıkçı diye tabir ettiği grubu hedef aldı
Biden'dan Trump'a yarı faşist suçlaması

Wisconsin eyaletinde geleneksel Milwaukee İşçi Festivali'ne katılan Joe Biden, emekçilerin ABD'ye sağladığı katkılara dikkati çekerek başladığı konuşmasında, senatör olarak seçildiği ilk günden başkanlığa giden siyaset yolculuğunda kendisine destek veren tüm işçilere teşekkür etti.

"Her Cumhuriyetçi aynı değil"

ABD Başkanı, "Her şey değişirken ileriye mi yoksa geriye doğru mu hareket eden bir ülke olmak istediğimizi sorgulamamız gerekecek. Bir gelecek inşa edeceğiz ya da geçmişi saplantı haline getireceğiz" diyerek  ABD esi Başkanı Donald Trump ve destekçilerinin tutumunu eleştirdi. Biden, "Her Cumhuriyetçi aşırı ideolojiyi benimsemez ancak aşırı MAGA Cumhuriyetçiler, öfke, şiddet, nefret ve bölünmeyle dolu geriye gitmeyi seçti" diye konuştu.

Ron Johnson'ı eleştirdi

Trump'a destek veren Cumhuriyetçileri, "Aşırı sağcı, Trumpies, MAGA Cumhuriyetçiler" diye tanımlayan Biden, Wisconsin'den ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti adına senatörlük için yarışacak Ron Johnson'ı da "MAGA Cumhuriyetçi" olarak nitelendirdi. Demokrat Başkan, daha önceki konuşmalarında Trump'ın felsefesini yarı-faşizm olarak nitelendirmişti.

1 haftada üçüncü Pennsylvania ziyareti

ABD Başkanı Joe Biden, Wisconsin'den sonra ziyaret ettiği Pennsylvania'nın Pittsburg kentindeki İşçi Bayramı etkinliğinde, çelik işçileriyle bir araya geldi. 8 Kasım'da yapılacak ara seçimler için en önemli eyaletler arasında bulunan Pennsylvania'yı bir haftada üçüncü kez ziyaret eden Biden, ara seçimleri merkeze alan konuşmasında, ülke için yaptıkları hizmetlerin devamı için işçilerin desteğini istedi. Biden, 6 Ocak Kongre baskınına atfen, "Seçimin sonucunu beğenmediğinizde şiddeti destekleyerek demokrasi olamazsınız" dedi.

Başkan Biden'ın çok önem verdiği eyaleti, selefi Trump da cumartesi günü ziyaret etmişti. Florida'daki malikanesine yapılan baskından sonra topluma açık ilk konuşmasını yapan Trump, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Adalet Bakanı ve Biden'ı hedef almıştı.

Trump, Biden'ın perşembe günü Phledelphia'da yaptığı konuşmayı "bir ABD Başkanı tarafından şimdiye kadar yapılmış en kötü, nefret dolu ve bölücü konuşma" olarak nitelendirmiş ve Demokrat Başkanı "Devlet düşmanı" olmakla itham etmişti. Biden, söz konusu konuşmasında, Trump ve müttefikleri için "Cumhuriyetimizin temellerini tehdit ediyor." ifadesini kullanmış, "MAGA güçlerinin" ABD'yi geriye götürmeye çalıştığını kaydetmişti.