12 Ağustos 2022, Cuma
Haber Giriş: 05.07.2022 19:16 | Son Güncelleme: 05.07.2022 19:21

BioNTech’e Covid-19 aşısı için patent davası açıldı

CureVac, diğer BioNTech ve iki iştiraki aleyhine mRNA teknolojisini kullandığı iddiasıyla patent davası açarak adil tazminat talebinde bulundu
BioNTech’e Covid-19 aşısı için patent davası açıldı

Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi CureVac’tan yapılan açıklamada, BioNTech ve şirketin iki iştiraki aleyhine mRNA teknolojisinde fikri mülkiyet haklarının ihlali nedeniyle tazminat için Düsseldorf Bölge Mahkemesi'ne başvurulduğu belirtildi. 

Açıklamada, CureVac’ın Covid-19 aşılarında kullanılan mRNA teknolojisi üzerinde 20 yıldan fazla süredir çalışmalar yaptığı belirtilerek, BioNTech’ten fikri mülkiyet hakları ihlali nedeniyle adil tazminat istendiği ifade edildi.

Aşıları engelleme niyeti yok

CureVac’ın ihtiyati tedbir talep etmediğinin belirtildiği açıklamada, aynı zamanda şirketin BioNTech’in mRNA teknolojisine dayanan Covid-19 aşısının üretimini, satışını veya dağıtımını engelleyecek yasal bir işlem başlatma niyetinde olmadığı vurgulandı. 

Uzun zamandır belirsiz bir teknoloji olarak kabul edilen mRNA teknolojisi, Covid-19 salgını sırasında aşılarda kullanıldığında daha bilinir olmuştu.

"Aşı çalışmamız orijinaldir"

BioNTech’ten yapılan açıklamada ise fikri mülkiyet haklarına değer verildiği ve saygı duyulduğu belirtilerek, Covid-19 aşısında tüm patent ihlali iddialarına karşı güçlü savunma yapılacağı vurgulandı.

Açıklamada, BioNTech'in Comirnaty olarak adlandırılan Covid-19 aşısının başarısına dikkati çekilerek, “BioNTech'in aşı çalışması orijinaldir ve bunu tüm patent ihlali iddialarına karşı güçlü bir şekilde savunma yapacağız" ifadesine yer verildi. BioNTech, geçen yıl aşılardan 19 milyar euro gelir elde ederken, gelirlerinin bu yıl 17 milyar euroya düşmesini bekliyor.

Kaynak: AA