07 Aralık 2023, Perşembe
Haber Giriş: 04.03.2023 21:37 | Son Güncelleme: 04.03.2023 21:47

BM: Depremden etkilenen Suriyeli mültecilerin Türkiye'den ayrılma süreçleri hızlandırılmalı

Birleşmiş Milletler (BM), uluslararası topluma Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriyeli mültecileri diğer ev sahibi ülkelere yerleştirme sürecini hızlandırma çağrısı yaptı
BM: Depremden etkilenen Suriyeli mültecilerin Türkiye'den ayrılma süreçleri hızlandırılmalı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü tarafından paylaşılan ortak bildiride, "Güvenlik ve koruma arayışıyla Türkiye'ye kaçan çok sayıda mülteci, yeniden evlerini ve geçim kaynaklarını kaybetmenin travmasıyla karşı karşıya kaldı" ifadelerine yer verildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, "BMMYK en büyük risk altında bulunan mültecileri korumaya yardımcı olmak ve bu insani felaketten etkilenen yerel topluluklar üzerindeki baskıyı hafifletmek için, devletleri yeniden yerleştirme süreçlerini ve Türkiye'den ayrılışları hızlandırmaya çağırıyor" şeklinde konuştu.

BM'nin bu açıklamayı yaptığı saatlerde Türkiye'den 89 kişilik bir mülteci grubu İspanya başkenti Madrid'e ulaşmıştı. BM açıklamasında, depremlerden en çok etkilenen bölgelerde yaşayan ve halihazırda kendi ülkelerindeki savaş nedeniyle travma yaşayan mültecilerin yeniden yerleştirilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı. 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler ve sonrasında Hatay ve Malatya'da meydana gelen depremler Türkiye ve Suriye'de binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Türk yetkililer depremden toplamda 13 milyon kişinin etkilendiğini açıkladı. Bu depremler sonrası Türkiye'de 45 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Türkiye'de depremden etkilenen 1 milyon 700 bin Suriyeli mülteci olduğu tahmin ediliyor.