17 Nisan 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 20.08.2022 23:58 | Son Güncelleme: 21.08.2022 00:09

BM Genel Sekreteri Guterres'ten İstanbul Boğazı'nda duygu dolu paylaşım

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İstanbul'da Afrika Boynuzu'na tahıl taşıyacak gemiyle ilgili duygu dolu bir paylaşım yaptı. Guterres, geminin karşısında bulunmaktan dolayı duygulandığını söyledi
BM Genel Sekreteri Guterres'ten İstanbul Boğazı'nda duygu dolu paylaşım

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tahıl koridoru anlaşması kapsamında Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde oluşturulan, Ukrayna'nın tahıl ve diğer gıda ürünlerinin dünya pazarlarına ihracı için geliştirilen planı yürütecek ve gözlemleyecek Müşterek Koordinasyon Merkezi'ni Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ziyaret etti. Akar, 1 Ağustos'tan bu yana Ukrayna limanlarından 656 bin 349 ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres, Bakan Akar'la ortak basın toplantısında konuştu

Guterres'den duygu dolu paylaşım 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, Twitter hesabından Ukrayna'dan Afrika'ya tahıl taşımak üzere İstanbul'da bekleyen Dünya Gıda Programı (WFP) gemisiyle ilgili duygu dolu bir mesaj paylaştı. Kıtlığın son dönemlerde Afrika'da daha fazla etkili olduğuna işaret eden Guterres, Afrika Boynuzu'na tahıl götürecek gemi Brave Commander'ın karşısında bulunmasından dolayı büyük bir duygu yoğunluğu yaşadığını belirtti.

Guterres, tahıl ve bazı temel ihtiyaç maddelerinin nakliyatının erkek, kadın ve çocukların açlıktan ölmemesi için büyük bir katkı olduğunu dile getirdi. BM Genel Sekreteri Guterres, Karadeniz'den tahıl ürünlerinin güvenli sevki için İstanbul'da oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezine gelmiş ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşmuştu. "Brave Commander" isimli Lübnan bandıralı buğday taşıyan gemi, 16 Ağustos'ta Odessa bölgesinin Yuzhne kentindeki limandan ayrılmıştı.

Kaynak: AA