22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Video Giriş: 06.05.2024 09:19 | Son Güncelleme: 06.05.2024 09:26

Brezilya'da 80 yılın en kötü seli

Brezilya'nın güneyi son 80 yılın en kötü sel felaketiyle sarsıldı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 76'ya kaybolanlar ise 103'ı çıktı. 70 bin kişini evini terk etmek zorunda kaldığı bölgede 400 binden fazla kişi elektriksiz kaldı

Brezilya'nın Rio Grande do Sul eyaletinde hafta başından bu yana etkili olan yağış sonrası oluşan seller, can ve mal kayıplarına neden oldu. Eyalete bağlı Sivil Savunma'dan yapılan açıklamada, ölenlerin sayısının 76'ya, kayıpların sayısının  ise 103'e çıktığı kaydedildi.

Felaket bölgesini ikinci kez ziyaret eden Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, bölgeye insani yardımların ulaştırılmasında hiçbir engel bulunmadığını açıkladı. Çöken yolların ve kamu binalarının yeniden inşa edileceğini vurgulayan Lula da Silva, "Bürokrasi bu eyaleti yeniden kazanmamıza engel olamayacak. Daha fazla yağmur yağmaması için Tanrı'ya dua ediyorum" ifadesini kullandı.

RSC 287 üzerindeki köprünün çökme anı

Yerel basına göre, sellerden 421 bin kişi olumsuz etkilendi, 115 kasabada telefon ve internet hizmeti verilemiyor. Evlerin ve arazilerin sular altında kalması nedeniyle binlerce kişi kasabaları terk etti.
Halen ulaşılamayan kasabalar olduğu için ölü ve kayıp sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

Felaket durumu ilan edilmişti

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, halen ulaşamadıkları alanların olduğunu belirterek, "Son derece istisnai bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne "felaket durumu" ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini söylemişti.

 

Benzer Videolar