18 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 19.09.2023 10:49 | Son Güncelleme: 19.09.2023 11:23

Çin'den ABD'ye ilişkilerde orta yolu bulma mesajı

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng, ABD'ye, son dönemde gerilimlerin yaşandığı ilişkileri yeniden sağlıklı ve istikrarlı bir doğrultuya sokmak için tarafların orta yolu bulması gerektiğini açıkladı
Arşiv
Arşiv

Çin ajansı Xinhua'nın haberine göre, Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kuruluna katılmak üzere bulunduğu New York'ta ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile görüştü.

Han, görüşmede, iki ülke liderlerinin Kasım 2022'de Endonezya'nın Bali Adası'nda düzenlenen G20 Zirvesi'ndeki buluşmasında ilişkileri sorumlu şekilde yönetme konusunda vardıkları uzlaşmayı anımsatarak, "Umarım taraflar orta yolu bulur, pratik adımlarla karşılıklı güvene ve faydaya dayalı işbirliğini geliştirmek için uygun koşulları ve anlayışı sağlar" dedi.

"Hem ABD ve Çin'in hem de dünyanın çıkarı"

Bakan Blinken'in haziranda Çin'e yaptığı ziyaretin, iki ülkenin ilişkilerinde istikrarı sağlamak üzere iletişim ve diyaloğu artırdığına ilişkin dünyaya yapıcı bir mesaj verdiğini ifade eden Han, ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir doğrultuya girmesinin hem ABD ve Çin'in hem de dünyanın çıkarına olacağını vurguladı.

Ziyarete ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise, Blinken ve Han'ın, gelecek haftalarda üst düzey görüşmeler dahil iletişim kanallarının açık tutulmasının önemini vurguladığı kaydedildi. İki yetkilinin, potansiyel işbirliği alanlarını ele aldığı ve ulusaşırı ortak sorunlarda işbirliğini ilerletmekten yana olduğu belirtilen açıklamada, tarafların, ayrıca Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş, Kuzey Kore'nin provokatif eylemleri gibi küresel ve bölgesel sorunlara dair görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı. Açıklamada, Blinken'in Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın korunmasının önemine de dikkati çektiği bildirildi.

Han ve Blinken'in görüşmesi, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan 16-17 Eylül'de Malta'da yaptıkları görüşmenin ardından geldi. Görüşmede ikilinin, ABD-Çin ilişkilerindeki kilit konuları, küresel ve bölgesel güvenlik meselelerini, Rusya-Ukrayna Savaşı ile Tayvan sorununu ele aldığı belirtilmişti.

ABD ile Çin ardından son dönemde üst düzey temasların arttığı gözleniyor. Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın hazirandaki gezisinin ardından temmuzda Hazine Bakanı Janet Yellen ve İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry, ağustosta da Ticaret Bakanı Gina Raimondo ülkeyi ziyaret etmişti. Siyasi gözlemciler, söz konusu temasların, Biden ile Şi arasında kasımda ABD'de düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'nde yapılacak olası bir görüşmenin hazırlığı olabileceği değerlendirmesini yapıyor.

Kaynak: AA