26 Şubat 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 02.10.2022 17:27 | Son Güncelleme: 02.10.2022 21:26

Çinli milyarder Richard Liu, ABD'deki tecavüz davasında uzlaşma yoluna gitti

Yemeğe çıktığı kadına alkolün etkisindeyken tecavüz ettiği iddia edilen Çinli e-ticaret platformu JD.com'un kurucusu ve eski Üst Yöneticisi Richard Liu ABD'de tecavüzle suçlandığı davada adli uzlaşma anlaşması yaptı
Çinli milyarder Richard Liu, ABD'deki tecavüz davasında uzlaşma yoluna gitti

Çinli e-ticaret platformu JD.com'un kurucusu ve eski Üst Yöneticisi, ABD'de tecavüzle suçlandığı davada adli uzlaşma anlaşması yaptı. Minneapolis kentinde asliye hukuk mahkemesinde açılan davada, Liu, 2018'de Minnesota Üniversitesinde öğretim gören Cingyao Liu adlı kadına tecavüz etmekle suçlanıyordu. Tarafların avukatları, yaptıkları ortak açıklamada, olayı yanlış anlaşılma olarak nitelerken, davalı ve davacının uzlaşma yoluyla ihtilafı mahkemeye taşımaktan vazgeçtiklerini duyurdu. Açıklamada uzlaşma bedelinin miktarına dair bilgi verilmedi.

Liu'nun Minnesota Üniversitesi'nde konuk olduğu İşletme Fakültesinin etkinliklerinde görevli olan üniversite öğrencisi kadına, bir yemek davetinin ardından alkolün etkisindeyken tecavüz ettiği iddia edilmişti. Olayı soruşturan Minneapolis polisi, delilerdeki derin çelişkiler nedeniyle cezai kovuşturma başlatılmayacağını açıklamıştı. Liu hakkında cinsel saldırı, darp ve kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçlamaları ile açılan davada jüri seçimi önceki gün yapılmıştı. İlk duruşmasının 3 Ekim'de yapılması planlanan davada tarafların ifade vermesi ve delillerin mahkemeye sunulması bekleniyordu.

Kaynak: AA