25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.02.2023 14:17 | Son Güncelleme: 07.02.2023 16:40

DSÖ: Depremden 23 milyon insan etkilenmiş olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye ve Suriye'de meydana gelen ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremin 23 milyon insanın etkilenmiş olabileceği uyarısında bulunarak endişesini dile getirdi
DSÖ: Depremden 23 milyon insan etkilenmiş olabilir

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 10 ilin yanı sıra Suriye'yi de etkileyen depreme dair uyarıda bulundu. Ghebreyesus yaptığı konuşmada "Özellikle bilginin gelmediği bölgelerden endişeliyiz" açıklamasında bulundu.

Ghebreyesus: Tarifi imkansız bu acı gününüzde yanınızdayız. Şimdi, hayat kurtarmak ve acıları hafifletmek için hepimizin dayanışma içinde tek yürek olarak bir araya gelme vaktidir.

DSÖ'nün kıdemli acil durumlar yetkilisi Adelheid Marschang, kurumun yürütme komitesine verdiği bilgide, "Yaşananlara dair genel haritalar, yaklaşık 5 milyon savunmasız nüfus, 1,4 milyon çocuk ve  350 binden fazla yaşlı dahil olmak üzere 23 milyon insanın etkilenmiş olabileceğini gösteriyor" ifadelerine yer verdi.

DSÖ Başkanı durumdan duyduğu endişeyi dile getirerek bunu zamana karşı bir yarış olarak nitelendirdi. Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Özellikle henüz bilgi sahibi olmadığımız alanlar konusunda endişeliyiz. Hasar tespiti, dikkatimizi nereye odaklamamız gerektiğini anlamanın bir yoludur" ifadelerini kullandı.