30 Ocak 2023, Pazartesi
Giriş: 19.09.2022 14:43 | Son Güncelleme: 19.09.2022 14:51

Dünya liderlerinin katılımıyla Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni yapıldı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni, dünya genelinden çok sayıda üst düzey devlet yetkilisinin katılımıyla tarihi Westminster Abbey Kilisesi'nde yapıldı
Dünya liderlerinin katılımıyla Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni yapıldı - Resim: 1

Londra'daki Westminster Abbey Kilisesi'nde TSİ 13.00'te başlayan cenaze törenineKraliçe'nin çocukları İngiltere Kralı 3. Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward'ın yanı sıra Kraliçe Camilla, Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Kate, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle ile kraliyet ailesinin diğer üyeleri katıldı.

1 | 10
Dünya liderlerinin katılımıyla Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni yapıldı - Resim: 2

Yaklaşık 2000 bin davetlinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreninde, ABD Başkanı Joe Biden ile eşi Jill Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500'e yakın dünya lideri ve üst düzey isim yer aldı.

2 | 10
Dünya liderlerinin katılımıyla Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni yapıldı - Resim: 3

Eski İngiltere başbakanlarının da bulunduğu, ilahilerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı cenaze törenine, Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

3 | 10
Dünya liderlerinin katılımıyla Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni yapıldı - Resim: 4

"Çok az lider bu sevgiyle karşılanıyor"

İngiltere Başbakanı Liz Truss, törendeki kısa konuşmasında, İncil'den alıntı yaptı. Canterbury Başpiskoposu da konuşmasında, "dünyada çok az liderin, Kraliçe'ye duyulduğunu gördükleri sevgiyle karşılandığını" ifade etti.

4 | 10