15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 01.12.2022 13:13 | Son Güncelleme: 01.12.2022 13:31

Elon Musk Dijital Hizmetler Yasası polemiğini sona erdirdi

Apple CEO'su Tim Cook ile görüşerek App Store krizini çözen Elon Musk bir süredir tartışılan Twitter'daki dezenformasyon polemiğine son vermek için AB Komisyonu'nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton ile bir araya eldi. Toplantı sonrası olumlu mesajlar dikkat çekti
Elon Musk Dijital Hizmetler Yasası polemiğini sona erdirdi

AB Komisyonu'nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Elon Musk'la görüşmesinin ardından yazılı açıklama yaptı. Musk'ın Twitter 2.0'ı, AB Dijital Hizmet Yasası'na uyumlu hale getirme niyetini memnuniyetle karşıladığını belirten Breton, Musk'ın ilgili AB mevzuatını dikkatle okuduğunu ve dünya çapında uygulanmasını makul olarak değerlendirdiğini bildirdi.

Breton, "Twitter'ın, şeffaf kullanıcı politikaları uygulaması, içerik denetimini önemli ölçüde güçlendirmesi, ifade özgürlüğünü koruması, dezenformasyonla kararlı bir şekilde mücadele etmesi ve hedefli reklamları sınırlaması gerekeceğinden önünde yapacak çok iş olduğunu açıkça ortaya koyalım" değerlendirmesinde bulundu.

Breton, Twitter hesabından Musk'la gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin kısa bir video da paylaştı. Breton'un yazılı açıklamasını ise Twitter hesabı yerine rakip sosyal medya uygulaması Mastodon üzerinden yapması dikkati çekti.

AB Komisyonu Üyesi Breton, Musk'ın Twitter'ı satın alma sürecinin tamamlanmasıyla "Kuş özgür kaldı" mesajını paylaşmasına da karşılık vermişti. "Avrupa'da kuş, bizim kurallarımıza göre uçacak" ifadesini kullanan Breton, Musk'ı uyarmıştı.