19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 06.10.2023 09:30 | Son Güncelleme: 06.10.2023 09:52

Elon Musk’a Twitter soruşturması: İfade vermediği için dava açıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni adı X olan sosyal medya şirketi Twitter'ın satın alımına ilişkin soruşturmada ifade vermediği gerekçesiyle Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk'a dava açtı
Elon Musk’a Twitter soruşturması: İfade vermediği için dava açıldı

Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesine yapılan başvuruda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) geçen yıl nisan ayında başlattığı soruşturma kapsamında Elon Musk'ı 15 Eylül'de ifade vermeye çağırdığı ancak Musk'ın ifade vermeye gelmediği bildirildi. Başvuruda, SEC'in söz konusu soruşturmada Musk'ın Twitter hisselerini satın alması ve yaptığı yatırıma ilişkin beyanlarını incelediği belirtildi.

Soruşturmayı engelledi ve geciktirdi

SEC'in avukatları tarafından yapılan şikayette, Musk'ın ifade vermemesinin federal menkul kıymetler yasalarının ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesine yönelik soruşturmayı engellediği ve geciktirdiği kaydedildi. Mahkemeden Musk'ın SEC'in ifade talebine uymaya mecbur bırakılması istendi. Musk, Twitter'ı geçen yıl yaklaşık 44 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın almıştı.

Kaynak: AA