18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.08.2022 09:35 | Son Güncelleme: 30.08.2022 09:47

FBI'ı suçlayan Trump: Ya beni başkan ilan edin ya da erken seçime gidin

ABD eski Başkanı Donald Trump, FBI'ın ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden hakkındaki dosyanın üstünü örterek, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını etkilediğini söyledi. Trump "Ya beni başkan ilan etmeleri ya da seçimi tekrarlamaları gerekiyor" dedi
FBI'ı suçlayan Trump: Ya beni başkan ilan edin ya da erken seçime gidin

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinin 2020 başkanlık seçimi öncesinde taraflı tutumunu eleştiren Donald Trump, kendine ait Truth Social platformunda, Joe Biden'ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemde, oğlunun bilgisayarında ortaya çıkan tartışmalı iş bağlantıları konusunda FBI'ın gereken soruşturmayı yapmadığını belirtti.

Trump bugünkü paylaşımında, "Şimdi kesin bir şekilde ortaya çıkıyor ki FBI, seçimlerden önce Hunter Biden'ın laptop hikayesinin üstünü örttü. Aksi takdirde, Trump'ın 2020 Başkanlık Seçimlerini kolayca kazanacağını biliyorlardı" iddiasına yer verdi.

"Görülmemiş düzeyde bir hile"

Donald Trump paylaşımının devamında, "Bu, ülkemizde daha önce hiç görülmemiş düzeyde bir hile ve seçim müdahalesidir. Gerçek kazananı ilan et ya da minimal bir çözüm de olsa, 2020 seçimlerine telafisi imkansız şekilde gölge düştüğünü açıkla ve acilen yeni bir seçim yap" ifadelerini kullandı.

Trump’ın sosyal medya platformu Truth Social’ı satın almayı planlayan açık çek şirketi Digital World Acquisition Corp'un (DWAC) hisseleri, Trump'ın şirketin mali açıdan zor durumda olduğu ve 1 milyon dolardan fazla borcu olduğu yönündeki son haberleri reddetmesinin ardından pazartesi sabahı yüzde 9 düştü. Trump cumartesi günü paylaştığı gönderide, “Sahte haber medyası Truth’ın ne kadar iyi gittiğinden dolayı yıkıldılar” demişti.

Sosyal medya platformu Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg 26 Ağustos'ta, 2020 seçimleri döneminde Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın, babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığını iddia eden bir haberi algoritmik olarak sansürlediklerini itiraf etmişti.

Zuckerberg'in Rusya itirafı

Joe Rogan'ın podcast programında, 2016'daki başkanlık seçimlerinde Rusya'nın çok fazla etkisi olduğuna işaret eden Zuckerberg, "FBI bize geldi ve ekibimizdekilere dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bizi özellikle bu haber konusunda uyarmadı ama bu haber de bağlam dahilindeydi." diye konuşmuştu.

New York Post haberi ve olayın geçmişi

New York Post gazetesi 14 Ekim 2020'de yayımladığı haberde, Hunter Biden'ın Delaware'deki bir bilgisayar tamircisinde bilgisayarının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Biden'ın, başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden alınması için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilmişti. Söz konusu haberin Twitter ve Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda sansürlenmesi tepki çekmiş, Twitter'ın o dönemki CEO'su Jack Dorsey bu kararın hata olduğunu kabul etmişti.