15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 30.03.2023 00:03 | Son Güncelleme: 30.03.2023 08:44

Fransa'da elektrikli scooter kullanım yaşı 14'e çıkacak

Fransız hükümeti, elektrikli scooter kullanma yaşını 12'den 14'e çıkaracak
Fransa'da elektrikli scooter kullanım yaşı 14'e çıkacak

Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune, yerel basına, ülkedeki elektrikli scooterlerin kullanımının daha iyi denetlenmesi için yürürlüğe girecek yeni kuralları açıkladı. Beaune, 2 milyonu aşkın Fransızın elektrikli scooter sahibi olduğunu dile getirerek, ülkede bu taşıtın kullanımının artmasıyla artan kazalara dikkati çekti.

Fransız bakan, yakın zamanda Resmi Gazete'de yayımlanacak kararla, elektrikli scooter kullanma yaşının 12'den 14'e çıkacağını kaydetti. Beaune, bu taşıtlara 2 kişi binildiği taktirde kesilecek cezanın 135 avroya yükseleceğini belirterek, Paris'teki her 5 kazadan 1'inin elektrikli scooterlere 2 kişi binilmesiyle gerçekleştiğini ifade etti.

Bakan Beaune, elektrikli scooter hizmeti veren şirketlerin "taahhüt şartı" imzaladığını söyledi. Bu kapsamda, şirketler, scooter kullanıcılarının yaşını denetlemeyi ve her scootere küçük bir plaka takmayı kabul etmiş oldu.

Paris'te elektrikli scooterler yasaklanabilir

Paris Belediyesi, kentte elektrikli scooterlerin kullanımına ilişkin pazar günü referandum düzenleyecek. Parisliler, söz konusu scooterlerin kullanımının devam etmesi veya yasaklanması arasında seçim yapacak.

Kaynak: AA