05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 24.12.2023 00:42 | Son Güncelleme: 24.12.2023 00:47

Fransa'da tartışmalı göç yasası Anayasa Konseyi'ne taşındı

Fransa'da muhalefet, anayasaya aykırılık iddiasıyla göç yasasını Anayasa Konseyi'ne taşıdı. Partilerin ortak açıklamasında, yasanın farklı maddelerinin, özel hayatın gizliliği ve eşitlik prensibi gibi hakları ihlal ettiği savunuldu
Fransa'da tartışmalı göç yasası Anayasa Konseyi'ne taşındı

Fransa'da muhalif milletvekilleri, parlamentodan geçen ve anayasaya aykırı buldukları göç yasasını, Anayasa Konseyi'ne taşıdıklarını bildirdi. ​​​​​​​Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisinden milletvekili Antoine Leaument, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, muhalefetten NUPES ittifakını oluşturan partilerin, göç yasasını Anayasa Konseyi'ne taşıdığını belirtti.

Leaument, bu yasadaki birçok maddeyi iptal ettireceklerini dile getirerek, meclisteki farklı muhalif partilerin ortak basın açıklamasını paylaştı. Açıklamada, göç yasasındaki çok sayıda maddenin, anayasaya aykırı olduğu değerlendirmesine yer verildi. Söz konusu partilerin, yasanın tamamını iptal ettirmek üzere, Anayasa Konseyi'ne taşıdıkları vurgulanan açıklamada, göç yasasının farklı maddelerinin, özel hayatın gizliliği ve eşitlik prensibi gibi hakları ihlal ettiği kaydedildi. Fransız Parlamentosu, 19 Aralık'ta, göç yasasını kabul etmişti.

Kaynak: AA