15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.09.2023 16:26 | Son Güncelleme: 09.09.2023 16:47

G20 ziyaretinde çıplak ayaklı First Lady: Akshata Murty

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ülkesinde eşi Akshata Murty'nin serveti ve iş bağlantıları nedeniyle eleştirilse de G20 zirvesinde rüzgar tersine döndü. Diplomatik silah yakıştırılmaları yapılan First Lady'nin ayakkabılarını çıkarıp çocuklarla top oynaması gündem oldu
Fotoğraf: Dan Kitwood/Getty Images
Fotoğraf: Dan Kitwood/Getty Images

İngiltere'nin Hint asıllı ilk Başbakanı Rishi Sunak ve servetiyle ülkede büyük üne sahip olan eşi Akshata Murty'nin G20 Zirvesi'ne katılımı Hindistan'da ses getirdi. Ülkenin en zengin isimlerinden Narayana Murty’nin kızı olan First Lady cuma günü Sunak ile birlikte Yeni Delhi'ye geldi ve o zamandan beri yanından neredeyse hiç ayrılmadı.

Seyahatin başarılı geçmesi için seferberlik

Sunak ülkesinde eşinin serveti ve iş bağlantıları nedeniyle eleştirilse de Başbakan'ın Hindistan'a ilk seyahatinin başarılı geçmesi için seferber olan Downing Street'in 10 numaralı ekibi için Murty güçlü bir diplomatik silah olarak görülüyor. Siyasi yorumcu Sanjaya Baru, kamuoyunun Murty'lerle ilgili algısının "büyük ölçüde olumlu" olduğunu çünkü onların "büyük bir orta sınıf başarı öyküsünü" temsil ettiğini söyledi.

"Geri döndüğüm için heyecanlıyım"

Sunak kendisiyle birlikte seyahat eden gazetecilere, Hint mirası ve aile bağları göz önüne alındığında dünya gündeminin birinci sırasındaki zirvenin kendisi için çok özel olduğunu söyledi. İngiltere Başbakanı "Bir yerde benden 'Hindistan'ın damadı' olarak bahsedildiğini duydum. Umarım bu sevgiyle söylenmiştir. Geri döndüğüm için heyecanlıyım ve Akshata'nın burada benimle olması çok güzel" dedi. Sunak'ın ziyaretleri ve temasları sırasında eşi Akshata Murty’nin gölgesinde kaldığı anlar oldu. Özellikle First Lady'nin G20 zirvesi kapsamında düzenlenen akşam yemeği öncesi öğrencilerle çıplak ayakla futbol oynaması büyük ses getirdi. 

Akshata Murty kimdir? 

Sunak’ın eşi Akshata Murty, Hindistan’ın Bill Gates’i olarak bilinen dolar milyarderi Narayana Murthy’nin kızı. Milyarlarca dolarlık bir servetin varisi olan Akshata Murty’nin yurt dışında yaşadığını beyan ederek İngiltere dışındaki gelirlerinden vergi ödemediği ortaya çıkmış, yasal olan bu durumun tartışma yaratması üzerine Murty tüm küresel gelirleri için İngiltere’de vergi ödemeyi kabul etmişti. Ailesinin dev servetine rağmen 42 yaşındaki Murty’nin hayatı daha mütevazı bir şekilde başlamıştı.

Murthy, İngiliz halkı tarafından şık gardırobuyla ve “sahip olduğu servet ile tanınıyor.

Babası, Nisan 1980’de Hindistan’ın Hubli kentinde doğan kızına yıllar sonra yazdığı bir mektupta, paralarının bir telefon almaya yetmemesi nedeniyle, doğumunu bir iş arkadaşından haber aldığını yazmıştı. 2013 yılında bir derlemede yer verilen bu mektupta “O zaman annen de ben de gençtik, kariyerlerimizin başındaydık” ifadeleri yer almıştı. Murty birkaç aylıkken annesi ve babasının Mumbai’de çok yoğun bir şekilde çalışması nedeniyle büyükanne ve büyükbabasına bırakılmıştı. Babası bundan bir yıl sonra Infosys adlı bir bilişim şirketi kurdu ve bu sayede yıllar içinde Hindistan’ın en zengin kişilerinden birine dönüştü. Murty’nin başarılı ebeveynleri, iki çocuğunun eğitimine ve çalışkan olmalarına büyük önem verdi.

Evlerinden televizyon yoktu

Murty, çalışmaları, okumaları, tartışmaları ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri için çocukluklarında ailesinin evlerinde televizyon bulunmadığını söyledi. Büyüyünce ekonomi ve Fransızca çalışmak üzere ABD’nin California eyaletindeki Claremont McKenna College’a gitti. Fakat diplomasını moda alanında aldı. Sonrasında ise denetleme şirketi Deloitte ve küresel gıda ve kozmetik devi Unilever’de çalıştı, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Üniversitede tanıştığı Rishi Sunak’la 2009’da evlendi ve iki çocukları oldu.

Murty kariyerine California’da finans sektöründe başladıktan sonra kendi moda markası olan Akshata Designs’ı yarattı. Bu moda evi ilk koleksiyonunu 2011’de piyasaya sürdü. Fakat  bu şirket üç yıl içinde battı. Murty’nin ana işlerinden biri Catamaran Ventures şirketinin Londra merkezli yan kuruluşu. 2013’te Sunak ve Murty tarafından kurulan bu şirket, yeni kurulan ve potansiyel gösteren şirketlere yatırım yapıyor. Şirket Sicil Kayıt Ofisi’ne göre Murty aynı zamanda spor salonu zinciri Digme Fitness’ın direktörü. Pandemi döneminde devlet yardımı alan şirket, buna rağmen Şubat ayında iflasını istedi. Murty’nin LinkedIn profili, lüks erkek giyim şirketi New & Lingwood’un direktörü olduğunu da gösteriyor. Şirketin son yıllık raporuna göre 700 milyon sterlin değerindeki Infosys şirketinin de yüzde 0,9 hissedarı. Bu şirketteki hisseleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından tartışma yarattı. Şirket Moskova’daki operasyonuna son verme baskısıyla karşı karşıya kaldı ve sonunda Rusya’daki ofislerini kapattıklarını açıkladı. Çiftin bu büyük serveti, Sunak’ın hayat pahalılığı krizinin ortasında, halkın durumunu anlayıp anlayamadığının sorgulanmasına yol açtı.