15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.11.2023 18:25 | Son Güncelleme: 30.11.2023 18:35

Gazze'de insani aranın 2 gün daha uzatılması için görüşmeler sürüyor

Mısır ile Katar, Gazze'de çatışmalara verilen insani aranın 2 gün daha uzatılması için görüşmelerini sürdürüyor
Gazze'de insani aranın 2 gün daha uzatılması için görüşmeler sürüyor

Hamas ile İsrail arasında Katar-Mısır arabuluculuğunda varılan insani aranın 2 gün daha uzatılması için Kahire ve Doha'nın görüşmelerini sürdürdüğü belirtildi. Mısır Basın Enformasyon Kurumu Başkanı Ziya Raşvan, yaptığı yazılı açıklamada, taraflar arasındaki insani aranın Katar ve Mısır'ın yoğun çabalarıyla son olarak bir gün uzatıldığını hatırlattı.

İnsani ara kapsamında 10'u İsrailli, 30'u Filistinli olmak üzere 40 esirin serbest bırakılacağını ve Gazze Şeridi'ne insani yardımların girmeye devam edeceğini aktaran Raşvan, ateşkesin sağlanması, daha çok esirin serbest bırakılması ve Gazze Şeridi'ne yardım girişinin sürmesi hedefiyle insani aranın 2 gün daha uzatılması için Mısır-Katar görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti. Raşvan, Mısır olarak her iki tarafı da üzerinde mutabakata varılan hususlara uymaya teşvik ettiklerini belirtti.

Gazze'deki çatışmalara insani ara

İsrail ordusunun, bugün, Gazze Şeridi’ndeki insani aranın bitmesine dakikalar kala yaptığı açıklamada, bu aranın uzatıldığı duyuruldu ancak sürenin kaç gün uzatıldığına dair bilgi verilmedi. Açıklamada, "Arabulucuların çabaları doğrultusunda esirlerin serbest bırakılmaya devam edilmesi ve çerçeve (mutabakatı) şartlarına uygun olarak operasyonlara ara verme (süreci) devam edecek” ifadesine yer verildi. Öte yandan Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, insani aranın bir gün uzatılmasına karar verildiği belirtildi. İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar da insani aranın uzatıldığını doğrulayan bir açıklama yaptı.

Kaynak: AA