13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 16.08.2022 11:11 | Son Güncelleme: 16.08.2022 13:54

Güney Kore ve ABD'nin askeri tatbikatı Kuzey Kore için işgal provası

Rusya ile Kuzey Kore ikili ilişkileri geliştirmek için adım atarken Güney Kore ile ABD'de de ortak tatbikata hazırlanıyor. Gelecek hafta başlayacak olan son yıllardaki en büyük ortak askeri eğitim tatbikatının tansiyonu yükseltmesi kaçınılmaz
Güney Kore ve ABD'nin askeri tatbikatı Kuzey Kore için işgal provası

Rusya Ukrayna Savaşı devam ederken, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyareti sonrası başlayan ABD-Çin gerilimine yeni bir kriz daha ekleniyor. Güney Kore ile ABD'nin önümüzdeki hafta düzenleyeceği askeri tatbikat Kuzey Kore için işgal provası anlamını taşıyor. Güney Kore ordusu Ulchi Özgürlük Kalkanı adı verilen müttefiklerin yaz tatbikatının 22 Ağustos-1 Eylül döneminde gerçekleştirileceğini duyurdu.  Tatbikatta, savaş uçakları, deniz zırhlıları, tankların yanı sıra binlerce asker yer alacak. İlk 4 gününde sivil savunma eğitiminin verileceği tatbikatta, ortak saldırı ve cepheye ikmal eğitimleri yapılacak.

Yeni nesil savaş teknolojileri kullanılacak

İnsansız hava araçları ve yeni nesil savaş teknolojilerinin kullanımı da eğitim başlıkları arasında yer alırken, liman, havaalanları ve sanayi bölgelerine yönelik saldırılarda asker sivil destekli savunma eğitimleri de verilecek.

Kuzey Kore'nin tepki göstermesi bekleniyor

ABD Savunma Bakanlığı, ABD, Güney Kore ve Japon donanmalarının 8-14 Ağustos'ta Hawaii kıyılarında füze uyarı, balistik füze arama ve izleme tatbikatlarına katıldığını, bunun üç taraflı iş birliğini ilerletmeyi amaçladığını açıkladı. Güney Kore ve ABD, Ulchi Özgürlük Kalkanı tatbikatını savunma talimi olarak nitelendirse de Kuzey Kore'nin müttefik güçlerce yapılan her tatbikatı "işgal provası" ve nükleer silahlardan caydırma girişimi olarak değerlendirdiği gerekçesiyle tatbikata tepki göstereceği kaydediliyor.

Olayın geçmişi

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong-sup, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un tehditlerinin ardından temmuzda yaptıkları açıklamada, müttefiklerin caydırıcı duruşunu güçlendirme ve 2022'nin ikinci yarısında ortak askeri tatbikatı genişletme konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik diyalog, 2019'da Hanoi'de gerçekleştirilen son görüşmenin ardından durmuştu. Kuzey Kore, bu yıl yeni füze denemeleri yapmaya başlamıştı. Pyongyang'ın bilinen 7'nci nükleer denemesinin hazırlıklarını tamamladığına dair bilgiler de gelen haberler arasında.

 

Kaynak: AA