25 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.07.2024 19:52 | Son Güncelleme: 10.07.2024 19:55

Hizbullah lideri Nasrallah: Gazze'de ateşkes Lübnan'daki çatışmaları da durduracak

Hizbullah lideri Nasrallah, Gazze'deki olası ateşkesin Lübnan'daki çatışmaları da durduracağını söyledi. Nasrallah, İsrail'in Gazze'de ateşkesin ardından Lübnan'ın güneyine saldırmaya karar vermesi halinde ise 'işgale tolerans göstermeyeceklerini' ifade etti
Hizbullah lideri Nasrallah: Gazze'de ateşkes Lübnan'daki çatışmaları da durduracak

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, İsrail ve Hamas arasında Gazze Şeridi'nde kabul edilecek muhtemel bir ateşkesin Lübnan'ın güneyindeki çatışmaları da "tartışmasız bir şekilde" duracağını söyledi. Nasrallah, İsrail ordusunun 3 Temmuz'da düzenlediği hava saldırısında öldürülen Hizbullah'ın üst düzey saha komutanı Muhammed Nime Nasır için düzenlenen programa video-konferans aracılığıyla katıldı.

İsrail ordusu ve Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023'ten beri devam eden sınır hattındaki çatışmalara değinen Nasrallah, "(Gazze'de) Ateşkes konusunda anlaşmaya varılırsa (İsrail ve Hamas), cephemizde de tartışmasız çatışmalar duracaktır" ifadelerini kullandı. Nasrallah, Gazze'de sağlanacak olası ateşkese rağmen İsrail'in Lübnan'a saldırmaya devam etmesi ihtimaline ilişkin ise "(İsrail) Gazze'deki ateşkesin ardından Lübnan'ın güneyine saldırmaya karar verirse Lübnan'ı savunacağız ve işgale tolerans göstermeyeceğiz" dedi.

Kaynak: AA