01 Şubat 2023, Çarşamba
Haber Giriş: 08.08.2022 18:23 | Son Güncelleme: 08.08.2022 18:32

Hong Kong, yurt dışından gelenler için karantina süresini 3 güne indirecek

Çin, Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışından gelenler için uygulanan 7 günlük zorunlu merkezi karantina süresini 12 Ağustos'tan itibaren 3 güne indirecek
Hong Kong, yurt dışından gelenler için karantina süresini 3 güne indirecek

Çin'in Kamu yayın kuruluşu RTHK'nin haberine göre, Hong Kong Baş Yöneticisi John Lee Ka-chiu, yaptığı açıklamada, 7 günlük merkezi karantina yerine 3 gün karantina ve 4 gün tıbbi kontrolün olduğu yeni düzene geçileceğini belirtti. Buna göre, yurt dışından gelen yolcular 3 günlük karantinanın ardından "kehribar" rengi mobil sağlık koduyla kente giriş yapabilecek, işlerine ve okullarına gidebilecek.

Ancak söz konusu kodla aşı kartı gerektiren barlar, restoranlar ve spor salonlarına giremeyecek, yaşlı bakımevlerini ve bazı sağlık merkezlerini de ziyaret edemeyecek. Yolcuların 4 günlük tıbbi denetim süresinde yapılan testleri negatif çıktığı takdirde mobil sağlık kodu "mavi" renge dönecek ve bu hareket serbestisine olanak sağlayacak.

Baş Yönetici Lee, konuyla ilişkin açıklamasında, karantina süresinin kısaltılmasının salgın kontrol tedbirlerinden vazgeçildiği anlamında gelmediğini, Hong Kong'un uluslararası rekabetçiliğini korumak için enfeksiyon riskinin azaltılması ile ekonomik etkinliklerin sürdürülmesi arasında denge kurmaya çalıştıklarını vurguladı.

Son 24 saatte 4 bin 40 vaka

Sağlık Koruma Merkezinden yapılan açıklamada, kentte son 24 saatte 233'ü yurt dışı kaynaklı, 4 bin 40 vaka tespit edildiği bildirildi. Hong Kong, mart başında günlük vaka sayısının 80 bine kadar çıktığı salgını kontrol ettikten sonra haziran sonundan itibaren yeni bir dalganın yükselişiyle karşı karşıya. İlk kez 15 Haziran'da 1000'in üzerine çıkan günlük vaka sayısı, 29 Haziran'da 2 bini, 7 Temmuz'da 3 bini, 21 Temmuz'da 4 bini aşmış, kentte 4 Ağustos'ta 5 bin 20 vaka tespit edilmişti. Vaka artışında Omicron varyantının bulaşıcılığı yüksek "BA.5" alt varyantının yayılmasının etkili olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: AA