14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 13.12.2022 18:25 | Son Güncelleme: 13.12.2022 19:32

Hong Kong, yurt dışından gelenlere sağlık kontrolünü kaldırıyor

Protestoların ardından Covid-19 tedbirlerini gevşeten Çin, Hong Kong'da yurt dışından gelen yolculara zorunlu tutulan 3 günlük sağlık kontrolünü de kaldırmaya hazırlanıyor
Hong Kong, yurt dışından gelenlere sağlık kontrolünü kaldırıyor

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi John Lee Ka-chiu, kabine toplantısı öncesinde, yurt dışından gelenlere zorunlu karantinanın kaldırılmasının ardından sağlık kontrolü uygulamasına da son verileceğini duyurdu. Sağlık kontrolü kapsamında kente dışarıdan gelen yolculara kehribar rengi mobil sağlık kodu veriliyor, yolcular kontrol süresince restoranlar ve barlar gibi bazı kamuya açık yerlere giremiyordu.

Yeni uygulamayla yolcular havaalanında varışlarında yaptırdıkları testin negatif olması durumunda şehirde serbestçe dolaşabilecek ancak yolcular varışlarını izleyen 2'nci gün bir PCR testi daha ve 5 gün boyunca hızlı tanı kitleriyle antijen testleri yaptırmak zorunda olacak.

PCR testi zorunluluğu da kaldırıldı

Öte yandan Hong Kong'dan Çin anakarasına ve Makau Özel İdari Bölgesi'ne giden yolcuların sınırda PCR testi yaptırma zorunluluğu da kaldırıldı. Bundan böyle yolcuların seyahatlerinden 48 saat önce yapılmış PCR testlerinin negatif sonucunu göstermeleri yeterli olacak. Hong Kong, yurt dışından gelenlere zorunlu otel karantinasını, 2 yılı aşkın süren uygulamanın ardından 26 Eylül'de kaldırmıştı. 

Kaynak: AA