29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.01.2024 00:59 | Son Güncelleme: 11.01.2024 11:36

Hunter Biden'a siyasi şov tepkisi

ABD Temsilciler Meclisinin Cumhuriyetçi üyesi Nancy Mace, Kongreye ifade vermeye gitmeyen ancak hakkında yapılan bir Kongre toplantısına "sürpriz şekilde" kısa süreliğine katılan Başkan Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'a "siyasi şov yaptığı" gerekçesiyle tepki gösterdi.
Hunter Biden'a siyasi şov tepkisi

Hakkındaki soruşturma kapsamında çağrıldığı ifadeye gitmemesi nedeniyle "Kongrenin çalışmasını engellemekle" suçlanan Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın Kongre'deki bir toplantıya kısa süreliğine izleyici olarak katılması tartışmalara neden oldu.

"Neden korkuyorsunuz?" 

Cumhuriyetçi vekil Nancy Mace, Biden'ın salona girip oturmasının ardından hitabını ona yönelterek, "İlk sorum şu: Hunter Biden'a bugün buraya gelmesi için kim rüşvet verdi? İkincisi, siz beyazların ayrıcalıklı olmasının somut örneğisiniz. Buraya Denetim Komisyonuna gelip bizim yüzümüze tükürüp Kongre'nin ifade çağrısını göz ardı ediyorsunuz. Neden korkuyorsunuz?" şeklinde konuştu.

"Her bakımdan suç"

Hunter Biden'ın "siyasi şov" yaptığını savunan Mace, oğul Biden'ı politik oyunlar oynayıp "aptalca ödüller" kazanmaya çalışmakla suçladı. Biden'ın oğlunun derhal salonda yakalanıp hapse gönderilmesi gerektiğini de savunan Mace, Kongre'nin ifade çağrısını göz ardı etmenin her bakımdan suç olduğunu ifade etti.

Daha sonra bir diğer Cumhuriyetçi vekil Marjorie Taylor Greene söz alarak Biden'a sert sözlerle yüklendi ve kendisinin "sözlerinden korktuğunu" savundu.

Greene, salondan ayrılan Biden'ın arkasından "İşte bu çok kötü oldu" sözlerini sarf etti. Toplantıdaki gerginlik ve Demokrat vekillerle Cumhuriyetçi vekiller arasındaki atışmalar da canlı yayında ekranlara yansıdı.

 "Kongreyi tahkir" ile suçlanması tavsiyesi

Hunter Biden'ın Kongrede ifade verme çağrılarını reddetmesinin ardından, "Kongreyi tahkir" ile suçlanması gündemdeyken, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nden yeni bir adım geldi. Komite, 14 Demokrat üyenin "hayır" oyuna karşı 23 Cumhuriyetçi üyenin "evet" oyuyla, Hunter Biden'ın Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda "Kongreyi tahkir" ile suçlanması için tavsiye kararı aldı.

Hunter Biden soruşturması

Temsilciler Meclisinin ilgili komiteleri, ABD Başkanı Joe Biden'ın görevden alınmasına yönelik soruşturma kapsamında oğul Hunter Biden'ı ifadeye çağırmış, Biden ise bunu ancak "halka açık olması" şartıyla kabul edeceğini söylemişti. Önce kapalı oturumda ifadesi talep edilen Hunter Biden ise ifade vermeye gitmemişti.

Temsilciler Meclisinin, ABD Başkanı'na yönelik çok yönlü azil soruşturmasında, Biden'ın aile üyelerinin yabancı iş anlaşmalarından uygunsuz bir şekilde yararlanıp yararlanmadığı veya bu politikayı fayda sağlamak için kullanıp kullanmadığına ilişkin iddiaların yanı sıra Adalet Bakanlığının vergi suçlarını uygunsuz bir şekilde yavaşlattığı iddiaları da araştırılıyor.