21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 13.03.2024 11:40 | Son Güncelleme: 13.03.2024 11:43

Ikea'dan global indirim kararı

Ikea 2022′deki fiyat artışlarını geri çekmeyi ve fiyat indirimlerini 2024 yılında küresel olarak tüm pazarlarda genişletmeyi planladığını açıkladı
Ikea'dan global indirim kararı

İsveçli mobilya şirketi Ikea, 2022'de uygulamaya konulan fiyat artışlarını geri çekmeyi hedefleyerek 2024'teki fiyat indirimlerini küresel pazarlarda daha da genişletiyor. Fiyatlarda yapılacak aşağı yönlü revizyonun nedeni olarak nakliye ve hammadde maliyetlerinin düşmesi öne çıkıyor.

Ikea mağazalarının en büyük sahibi Inkga Group'un perakende sorumlusu Tolga Öncü konuya dair CNBC'ye yaptığı açıklamada "Faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda bunu yapıyoruz" dedi.

"Fiyat indirimleri satılan ürünlerde artışa neden oldu"

Öncü "Artık Ikea gibi şirketlerin kârlılıktan ziyade fiyatlandırmaya yatırım yapma zamanı geldi. Artık birçok insan daha ince cüzdanlara sahip. Avrupa'da Eylül ayında başlayan fiyat indirimleri hem müşteri sayısında hem de satılan ürünlerde artışa neden oldu” ifadelerini kullandı.

Ingka’nın Ocak ayında yaptığı bir açıklamaya göre; şirketin Kanada’da bin 500'den fazla ürünün fiyatını düşürmek için 55 milyon euroluk yatırım yapması ile birlikte popüler Billy kitaplığın fiyatı yüzde 20 oranında düştü.