23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.04.2024 09:25 | Son Güncelleme: 29.04.2024 09:32

İmamoğlu'nun CNN röportajı İsrail basınında: Eleştiriler yerine "Hamas" ifadesine dikkat çektiler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ABD merkezli CNN International'dan Scott McLean'e röportaj verdi. 31 Mart seçimlerini yorumlayan İmamoğlu'nun İsrail-Hamas savaşına ilişkin sözleri İsrail basınında yankı buldu. Ancak İmamoğlu'nun İsrail eleştirileri yerine Hamas için kullandığı ifadelere dikkat çektiler
İmamoğlu'nun CNN röportajı İsrail basınında: Eleştiriler yerine "Hamas" ifadesine dikkat çektiler

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CNN International’dan Scott McLean’in sorularını İstanbul’dan yanıtladı. McLean, İmamoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasi, siyasi yasak davası ve İsrail-Hamas savaşı hakkındaki görüşleri üzerine geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdi. Röportajda AK Parti’nin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde aldığı mağlubiyetin en büyük iki nedeninin "kibir ve otoriterleşme" olduğunu vurgulayan İmamoğlu, ekonomik sıkıntıların da yurttaşlar için etkili olduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu 2028'de yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin soruya da kendi adaylık durumu ile ilgili değerlendirmede bulunmayarak "Ben Erdoğan’ın aday olup olmayacağıyla ilgili bir şey diyemem ama yasal olarak engelleri var. Zaman gösterecek" dedi.

Siyasi yasak sorusu

Kendisi hakkında siyasi yasak istenen davayı da değerlendiren Ekrem İmamoğlu, söz konusu davanın siyasi olduğunu dile getirerek "Son 2 yılda başıma gelenlerin sebebi otoriterleşen rejim. Evet, Erdoğan rejimin başı tabii ki" yanıtını verdi.

İsrail ve Batı'ya yönelik eleştiriler

Röportaj sırasında İsrail ve Gazze'deki savaşa yönelik sorulara da cevap veren İmamoğlu, İsrail’e ve Batı’ya yönelik eleştirilerini dile getirdi. İmamoğlu, "Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür” ifadelerini kullandı. İmamoğlu'nun Orta Doğu'daki karmaşaya ve Batı'nın tavrına yönelik açıklamaları şu şekilde:

  • Bugün aynı şey ne yazık ki Filistinli masum insanlara uygulanıyor. Ben her iki konunun da bir an önce bu bağlamda değerlendirilmesini ve Filistinlilerin de böylesi bir zulme maruz kalmalarının engellenmesini talep ediyorum.
  • Genel anlamda Batı bu konuda büyük resmi görmüyor, bu konuya sadece ya bir tarafın veya diğer tarafın gözünden bakıyor. Bence biz daha gerçekçi bakıyoruz.
  • Hamas’ın saldırısını kötü bir saldırı ve çok kötü bir durum ve terör saldırısı olarak yorumluyoruz. Ama bugün orada öldürülen Filistinli kadınların ve çocukların maruz kaldığı zulme de karşı duran bir anlayışı temsil ediyoruz.

İmamoğlu'nun sözlerini İsrail basını nasıl gördü?

İmamoğlu’nun İsrail-Hamas savaşına yönelik açıklamaları İsrail medyasında da yankılandı. Ancak İsrail basını genel olarak İmamoğlu’nun İsrail’e ve Batı’ya yönelik eleştirilerini görmezden gelirken ya da kısaca geçerken başlıklarına yalnızca "Hamas'ı terör örgütü olarak görüyoruz" ifadelerini taşıdı.

Kudüs merkezli The Jerusalem Post gazetesi, İBB Başkanı İmamoğlu’nun sadece Hamas’a yönelik “terör örgütü” açıklamasını haberinde kullandı. Haberde İmamoğlu'nun yalnızca şu iki cümlesine yer verildi:
“Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısından derin üzüntü duyuyoruz. Terör eylemleri gerçekleştiren ve insanları topluca öldüren her türlü örgütlü yapı tarafımızdan terör örgütü olarak kabul edilmektedir."

The Times Of Israel, İmamoğlu’nun CNN International röportajını haberleştirirken “Erdoğan’ın en büyük rakibi: 7 Ekim çok üzücü, Hamas bir terör örgütüdür” başlığını attı. Gazete, İmamoğlu’nun Hamas’ı terör örgütü olarak nitelendirerek kendini “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ayrıştırdığı” yorumunu yaptı. The Times of Israel, İmamoğlu'nun şu sözlerine de haberinde yer verdi:

"Bugün aynı şey Filistin’de masum insanlara uygulanıyor. Hamas’ın saldırısını kötü bir saldırı ve çok kötü bir durum ve terör saldırısı olarak yorumluyoruz. Ama bugün orada öldürülen Filistinli kadınların ve çocukların maruz kaldığı zulme de karşı duran bir anlayışı temsil ediyoruz."