25 Eylül 2022, Pazar
Haber Giriş: 02.03.2022 17:05 | Son Güncelleme: 02.03.2022 17:15

İngiltere Başbakanı Johnson, Abramovich'e yaptırım uygulanmamasını yorumlamaktan kaçındı

Boris Johnson, İngiltere Premier Lig ekibi Chelsea'nin sahibi Rus milyarder Roman Abramovich'e neden yaptırım uygulanmadığı sorularına yorum yapmaktan kaçındı. Johnson "Bu aşamada, bireysel vakalar hakkında yorum yapmanın uygun olmadığını söyledi
İngiltere Başbakanı Johnson, Abramovich'e yaptırım uygulanmamasını yorumlamaktan kaçındı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avam Kamarası'nda yapılan haftalık Başbakana Sorular Oturumu'nda milletvekillerinin, İngiltere'deki kilit Rus oligarklara neden yaptırım uygulanmadığı sorularıyla karşı karşıya kaldı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer'ın, Johnson'a, Rus milyarder Roman Abramovich’e neden yaptırım uygulanmadığı sorusuna, "Bu aşamada bireysel vakalar hakkında yorum yapmam uygun değil" yanıtını verdi.

 "Yaptırımların etkisinden kimsenin şüphesi olmasın"

Ancak, ülkesinin daha önce attığı yaptırım adımlarının etki yarattığından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğine işaret eden Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin rejimi üzerindeki kıskacın giderek sıkılaştığını dile getirdi. Johnson ayrıca, ülkesinin Rusya'ya karşı yaptırımlarda öncülük ettiğinin altını çizdi.

"Putin ciddi şekilde yanlış hesap yaptı"

Yine muhalefet lideri Starmer'ın, Johnson'a, daha önce Kremlin için çalışan ve Londra'da 11 milyon sterlin değerinde iki mülke sahip bir kişinin neden yaptırım listesinde olmadığı sorusunu Johnson, "Yapılacak daha çok şey var ve bu hükümetin aldığı yetkiler sayesinde Putin rejimine bağlı herhangi bir kişiye, şirkete yaptırım uygulayabiliriz" şeklinde yanıtladı.

"Putin kaybedecek"

Boris Johnson, Putin'in kaybedeceğinin ve ülkesinin Ukrayna halkına verdiği desteği sürdüreceğinin altını çizerek, "Putin, egemen bir ulusa karşı yaptığı iğrenç saldırıda, ciddi şekilde yanlış hesap yaptı. Ukrayna halkının olağanüstü sabrını ve özgür dünyanın, kendi barbarlığına karşı koyma konusundaki birliğini ve kararlılığını hafife aldı" dedi.

Ukrayna'nın Londra Büyükelçisi Avam Kamarası'nda ayakta alkışlandı

Avam Kamarasına gelerek Başbakana Sorular Oturumu'nu balkon bölümünden takip eden Ukrayna'nın Londra Büyükelçisi Vadim Pristayko, ismi anons edildiğinde parlamenterler tarafından ayakta alkışlandı.

Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle de Ukraynalı Büyükelçi'ye hitaben, "Genellikle bu salonda alkışa izin vermeyiz, ancak bu vesileyle parlamento haklı olarak, ülkenize ve halkına en zor zamanlarda saygı ve desteğimizi göstermek istiyor" dedi. Öte yandan, oturuma katılan bazı milletvekillerinin kıyafetlerinde Ukrayna bayrağının renklerini tercih ettiği görüldü.