23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.04.2024 23:36 | Son Güncelleme: 23.04.2024 23:55

İngiltere'den savunma harcamalarını artırma kararı: Avrupa'nın en büyük, NATO'nun ikinci büyük gücü olacağız

İngiltere savunma harcamalarını 2030'a kadar gayri safi yurt içi milli hasılanın (GSYİH) yüzde 2,5'ine çıkarma kararı aldı. Başbakan Sunak, "İngiltere'yi Avrupa'nın açık ara en büyük, NATO'nun ise ikinci büyük savunma gücü haline getirecek net bir planımız var" dedi
İngiltere'den savunma harcamalarını artırma kararı: Avrupa'nın en büyük, NATO'nun ikinci büyük gücü olacağız

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin savunma harcamalarını 2030’a kadar gayri safi yurt içi milli hasılanın (GSYİH) yüzde 2,5'ine çıkaracağını açıkladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İngiliz Başbakan Sunak, Polonya'ya yaptıkları ziyaret kapsamında ortak basın toplantısı düzenledi. Sunak; Rusya, Kuzey Kore ve Çin'in İngiltere'ye yönelik tehditlerini sıralayarak, bu ülkelerin giderek "daha iddialı" oldukları fakat tehlikenin de abartılmaması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

"Savaşın eşiğinde değiliz, bunu istemiyoruz da" diyen Sunak, ancak bu durumun İngiltere'nin yanı sıra Avrupa ve dünya genelindeki insanların yaşamlarına ve geçim kaynaklarına doğrudan tehdit oluşturduğunu savundu. Sunak, büyüyen bu tehditleri caydırmak için şimdi daha fazla adım atılması gerektiğinin altını çizdi. İngiltere'nin savunması açısından bugünün 'dönüm noktası' olduğunu vurgulayan Sunak, "Savunma harcamalarını 2030’a kadar GSYİH'nin yüzde 2,5'i gibi yeni bir temel seviyeye yükselteceğiz" dedi.

"Avrupa'nın en büyük, NATO'nun ikinci büyük savunma gücü haline getirecek"

Sunak, bu taahhüdün gelecek 6 yıl içinde savunma harcamaları için 75 milyar sterlinlik ek finansman anlamına geldiğine işaret ederek, "Ne harcayacağımıza, ne zaman harcayacağımıza ve nasıl ödeyeceğimize dair net planımız var. Bu, İngiltere'yi Avrupa'nın açık ara en büyük, NATO'nun ise ikinci büyük savunma gücü haline getirecek bir plan" diye konuştu. Başbakan Sunak, ek fonun, giderek daha tehlikeli hale gelen dünyanın zorluklarıyla başa çıkabilmek için ülke savunmasının "bir nesil içinde en büyük şekilde güçlendirilmesi" anlamına geldiğini söyledi.

Kaynak: AA