19 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.04.2024 08:13 | Son Güncelleme: 20.04.2024 08:34

Irak'ta askeri karargaha hava saldırısı

Irak'ın Babil vilayetinde Haşdi Şabi'ye bağlı karargâha hava saldırısı düzenlendi. Haşdi Şabi, saldırıdan ABD'yi sorumlu tuttu, CENTCOM ise Irak'ta hava saldırıları düzenledikleri yönündeki haberleri yalanladı

Haşdi Şabi Babil Basın Ofisi Facebook hesabından Babil'de askeri Kalso Üssü'ndeki Kalkan, Seraya el-Cihad ve Nuhba Müdürlüğü'ne ABD tarafından hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Açıklamad "Babil'in kuzeyinde Kalso Üssü'ndeki Haşdi Şabi karargahında bir patlama meydana geldi. İnceleme ekibi olay yerine intikal etti. Patlamada maddi hasar meydana gelirken, yaralılar var" ifadeleri kullanıldı. 

Saldırıyla ilgili incelemeler tamamlandığında yeniden bilgi paylaşılacağı 7 askerin yaralandığı ileri sürüldü. Haşdi Şabi'ye bağlı Ketaib Seyyid'ül Şuheda isimli milis gücün lideri Abu Ala el-Velai, bu olayın arkasında duran faillere karşı saldırı tehdidinde bulundu. Irak hükümetinden konuya ilişkin ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "ABD'nin bugün Irak'ta hava saldırıları düzenlediğini iddia eden bazı haberler bulunmaktadır. Bu haberler doğru değildir. ABD bugün Irak'ta herhangi bir hava saldırısı gerçekleştirmemiştir" ifadeleri yer aldı.