24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.12.2022 14:10 | Son Güncelleme: 07.12.2022 14:17

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Protestolara kulak verilmeli

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülke yönetimine yönelik protestolara kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Reisi protestolarla isyan arasındaki farka dikkat çekti
İran Cumhurbaşkanı Reisi: Protestolara kulak verilmeli

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Üniversite Öğrenci Günü nedeniyle Tahran Üniversitesi'nde düzenlenen programa katılan Cumhurbaşkanı Reisi, burada öğrencilere hitap etti. İbrahim Reisi ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden Mahsa Emini gösterilerinde İran lideri Ali Hamaney aleyhine atılan "Kahrolsun Diktatör" sloganlarına tepki gösterdi. 

Reisi "Bugün diktatör diyorlar, kim diktatör? ABD, kesinlikle güçlü bir İran istemeyecektir. Onlar işgal ettikleri Afganistan, Suriye ve Libya gibi bir İran istiyorlar. İran bu ülkelerden farklıdır. İran halkı ABD'ye bu komplosunu uygulama fırsatı vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

Protesto ile isyan arasında fark olduğunu söyleyen Reisi, "Protesto yapıcı, isyan yıkıcıdır. Protestolara kulak verilmelidir" dedi. Reisi, İran'da enflasyonun düşeceğini ve halkın durumunun değişeceğini savundu.

İran'da Üniversite Öğrenci Günü

İran'da petrolün millileştirilmesi hareketine önderlik eden Başbakan Muhammed Musaddık'ın 1953'te ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından tertip edilen darbeyle devrilmesinden yaklaşık 4 ay sonra dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower’in yardımcısı Richard Nixon, ülkesinin Muhammed Rıza Şah’a desteğini göstermek üzere 7 Aralık 1953’te Tahran'ı ziyaret etmişti. Bu ziyareti protesto eden Tahran Üniversitesi öğrencilerinden 3'ü emniyet güçleri tarafından öldürülmüştü. Bu olaydan hareketle İran'da her yıl 7 Aralık Üniversite Öğrenci Günü olarak anılıyor.

Kaynak: AA