18 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.08.2023 16:04 | Son Güncelleme: 02.08.2023 16:50

İran’ın Bostan kentinde termometreler 51,4 dereceyi gösterdi

İran’ın güneybatısında yer alan Huzistan eyaletinin Bostan kentinde hava sıcaklığı 51,4 derece olarak ölçüldü
İran’ın Bostan kentinde termometreler 51,4 dereceyi gösterdi

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı İSNA’ya göre, yapılan ölçümlerde Huzistan’ın dört kentinde termometreler 50 derecenin üstünü gösterdi. Hava sıcaklığı eyaletin, Bostan kentinde 51,4, Şuş kentinde 50,8, Dezful kentinde 50,4, Abadan kentinde de 50,3 derece olarak ölçüldü.

İran kavruluyor

İran’da 15 Temmuz'da termometreler İlam eyaletinin Dehloran kentinde 51,6, Huzistan eyaletinin Ümidiye kentinde 51,2, Ahvaz kentinde 50,8, Ağacari kentinde 50,3, Ramhürmüz kentinde 50,2 dereceyi göstermişti. Buşehr eyaletinin Aseluye kentindeki Basra Körfezi Uluslararası Havalimanı’ndaki hava sıcaklığı ise 16 Temmuz'da 66,7 derece olarak ölçülmüştü.

İran’da aşırı sıcaklar nedeniyle bugünden itibaren iki günlük tatil ilan edilmesinin ardından ülkenin orta bölgelerindeki halk, kuzeye giderken başkent Tahran gündüz saatlerinde sakinliğiyle dikkati çekti. Kent genelinde mekanlar kapalı olmasına karşın Tahran Büyük Çarşı'daki esnaf çalışmalarına devam etti. Başkent ve ülke ticareti için önemli bir merkez konumunda olan Çarşı'daki kalabalıkta ise bu nedenle fazla değişim olmadı.

Tahran'da gölge bulanlar kendini şanslı görüyor

Kalabalık oluşuyla dikkati çeken kentin cadde ve sokaklarında sıcaklar nedeniyle sakin bir gün geçirilirken park ve bahçelerde ağaç gölgesinde yer bulanlar ise kendilerini şanslı hissediyor. Neredeyse her sokakta, aldığı soğuk suyla yüzünü ve başını yıkayıp serinlemeye çalışanların yanı sıra parklardaki sulama hortumuna koşanları da görmek mümkün.

İran’ın güneybatı sahilinde yer alan Buşehr eyaletinin Aseluye kentindeki Basra Körfezi Uluslararası Havalimanı’ndaki hava sıcaklığı 16 Temmuz'da 66,7 derece olarak ölçülmüştü.

 

Hayatı zorlaştıran ve sağlık sorunlarına sebep olan sıcaklık nedeniyle iki gün tatil ilan edilen ülkenin bir diğer sorunu ise elektrik tüketimi. Son bir haftada elektrik tüketim rekorlarının üst üste kırılması da tatilin bir diğer sebebi olarak değerlendiriliyor.

Sıcak havadan kaçan halk ülkenin kuzeyine gidiyor

İran’da cuma günleri hafta sonu tatili olduğu için 3 günlük tatil fırsatı yakalayan halk, daha serin olan ülkenin kuzey bölgelerine akın etti. Tahran’dan kuzey bölgelerine giden yollarda dün akşam başlayan trafik yoğunluğu sabah saatlerine kadar sürdü. Kuzey bölgelerine giden yollarda oluşan trafiği rahatlatmak amacıyla yol, tek taraflı trafiğe kapatıldı.

İran’da 15 Temmuz'da termometreler İlam eyaletinin Dehloran kentinde 51,6, Huzistan eyaletinin Ümidiye kentinde 51,2, Ahvaz kentinde 50,8, Ağacari kentinde 50,3, Ramhürmüz kentinde 50,2 dereceyi göstermişti.

Böylece güneyden kuzeye gidilebiliyorken, kuzeyden güneye giden tarafta ise trafik durduruldu. Yolun ne kadar süre tek taraflı trafiğe açık kalacağı ise belirtilmedi. Ülke genelinde ilan edilen tatilde, hastane ve tıp merkezlerinin yanı sıra sinema ve müzeler açık olacak. Sağlık Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada son 2-3 hafta içinde kalp ve tansiyon hastalarının sayısında yüze 10’luk bir artış görüldüğü, bunun hava sıcaklıklarından bağımsız olmadığı belirtildi.

Kaynak: AA