15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 04.01.2023 18:35 | Son Güncelleme: 04.01.2023 18:52

İspanya, Çin'den gelen yolcular için Covid-19 sertifikası şartı getirdi

İspanya'da Sağlık Bakanlığının kararıyla direkt uçuşla Çin'den gelen yolcular için Covid-19 sertifikası gösterme şartı getirildi. AB ve Schengen üyesi ülkelerin vatandaşları dışında Covid-19 sertifikasını göstermeyi reddedenlerin ülkeye girişlerine izin verilmeyecek
İspanya, Çin'den gelen yolcular için Covid-19 sertifikası şartı getirdi

İspanya'da yürürlüğe giren ve Resmi Gazete'de yayımlanan uygulamaya göre, Çin'den İspanya'ya uçuşlarda yolcuların, hem Çin'den ayrılırken havayolu şirketi temsilcilerine hem de İspanya'ya varışta havaalanındaki sağlık görevlerine Covid-19 aşılarının tam olduğunu belirten sertifikayı göstermeleri gerekiyor. Çin'den gelen yolculara ayrıca İspanya'ya girişte hızlı Covid-19 testi ve ateş kontrolü yapılacak.

İspanya, Covid-19 sertifikasını göstermeyi reddedenlerin ülkeye girişlerine izin verilmeyeceğini, ancak AB ülkeleri, Schengen ülkeleri ile Vatikan, Andorra, San Marino veya Monaco vatandaşları ile uçak mürettebatı ve 12 yaş altı çocukların bundan muaf tutulacağını bildirdi. Çin'den gelen yolcular için uygulanacak Covid-19 önlemlerinin 15 Şubat'a kadar yürürlükte kalması öngörülüyor.

Çin'in geçen ayın başında Covid-19 tedbirlerini gevşetmesinin ardından ülkedeki artan vakalar ve kitlesel yayılmadan endişe duyan çok sayıda ülke, Çin'den gelecek yolculara yönelik tedbirler alacağını bildirmişti. İspanya dışında İtalya, Fransa gibi AB ülkelerinin yanı sıra ABD, Hindistan, Japonya, Malezya, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi birçok ülke, Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolculara test uygulanması ve sağlık durumlarının izlenmesine yönelik önlemler duyurmuştu. 

Kaynak: AA