23 Mart 2023, Perşembe
Haber Giriş: 08.11.2022 15:06 | Son Güncelleme: 08.11.2022 15:19

İspanya'da sosyal medyadan sahte içerik paylaşımına ilk kez hapis cezası

İspanya'da sosyal medyadan yapılan sahte içerikli paylaşıma ilk kez hapis cezası verildi. Göçmenleri şiddet eylemleriyle ilişkilendiren sahte bir video nedeniyle ceza alan kullanıcının eşitlik üzerine bir kursa katılması da zorunlu
İspanya'da sosyal medyadan sahte içerik paylaşımına ilk kez hapis cezası

Barselona Mahkemesi, Twitter hesabından 2019'da paylaşım yapan kullanıcıya, sahte içerik kullanmasından dolayı 15 ay hapis, 1620 euro para ve 5 yıl süreyle öğretmenlik ve sportif faaliyetlerden men cezaları verdi. Reşit olmayan ve İspanya'da ebeveynsiz yaşayan göçmenleri şiddet eylemleriyle ilişkilendiren bir video yayımlayan söz konucu kullanıcının, göçmenleri hedef alan videosundaki görüntülerin aslında Çin'deki bir olay olduğu bildirildi.

Nefret suçlamasıyla ceza alan, Twitter, İnstagram ve Facebook hesapları kapatılan sanık J.M'nin, adli sicilinin temiz olmasından dolayı cezaevine girmeyeceği ancak eşitlik üzerine bir kursa katılmasının zorunlu tutulduğu belirtildi. Dava, sosyal medyada sahte içerikli paylaşımdan dolayı verilen hapis cezası olması sebebiyle İspanya'da bir ilki teşkil etti.

 

Kaynak: AA