16 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.07.2023 16:55 | Son Güncelleme: 30.07.2023 16:58

İsrail Başbakanı Netanyahu: Hizbullah'ın tehditlerinden etkilenmiyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hizbullah'ın tehditlerinden etkilenmediklerini, Lübnan'daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın İsrail'i sınamaması gerektiğini ifade etti
İsrail Başbakanı Netanyahu: Hizbullah'ın tehditlerinden etkilenmiyoruz

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu'nun (KAN) haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın dünkü açıklamaları ve Meclisten geçen tartışmalı yargı düzenlemesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Netanyahu, Nasrallah'ın "Lübnan'daki direniş kayıtsız kalmayacak ve İsrail'in her türlü aptallığına karşı caydırıcılık ve mücadele için hazır olacak" ifadelerine karşılık "Nasrallah'ın sığınaktan savurduğu tehditlerden etkilenmiyoruz. Sınav günü bizi omuz omuza dururken bulacak. Nasrallah bizi sınamamalıdı" dedi.

Muhalefetle müzakerelere geri dönülmesi

İsrail Başbakanı, ülke genelinde 30 haftadır kitlesel gösterilere neden olan tartışmalı yargı düzenlemesine ilişkin muhalefetle müzakerelere geri dönülmesi ihtimaline işaret ederek, "Aramızda bir anlaşmaya varmak için yaz tatilinden (Meclisin yaz tatili) yararlanacağız" dedi.

Muhalefetle anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu belirten Netanyahu, "Umarım bu kez elimiz havada kalmaz. Anlaşmaya varmak mümkün ve gereklidir, halkın büyük çoğunluğu da bu basit gerçeği anlamıştır." diye konuştu.

İsrail'i trenle Suudi Arabistan'a bağlamak istiyor

İsrail'deki i24 televizyonunun haberine göre, Netanyahu kabine toplantısında ayrıca, ülkenin kuzeyinden güneyine uzanacak 100 milyar şekel (27 milyar dolar) değerinde bir demir yolu projesi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Projenin bölgesel demir yolu hattının da habercisi olduğunu kaydeden Netanyahu, "Gelecekte İsrail'i trenle Suudi Arabistan'a ve Arap Yarımadası'na bağlamayı umut ediyoruz" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan ile geçen üç yıl içinde normalleşme anlaşmaları imzalayan İsrail, Filistin sorununun çözülmesini şart koşan Suudi Arabistan ile henüz herhangi bir normalleşme anlaşması imzalamadı.

Kaynak: AA