12 Haziran 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.12.2023 19:16 | Son Güncelleme: 20.12.2023 19:23

İsrail GKRY'den Gazze'ye 'deniz koridoru' açmaya hazırlanıyor

İsrail Dışişleri Bakanı Cohen GKRY'de Rum mevkidaşı Kombus ile Gazze'ye bir deniz koridoru konusunu görüştü. Koridorla GKRY'ye gelen mal ve insani yardımların İsrail'in koordinasyonuyla denetimden geçerek Gazze'ye gönderilmesi planlanıyor
İsrail GKRY'den Gazze'ye 'deniz koridoru' açmaya hazırlanıyor

İsrail, kara işgalini genişlettiği ve barınma, gıda, temiz su sıkıntısı nedeniyle insani felaketin derinleştiği Gazze Şeridi'ne yardımların deniz yoluyla gönderilmesi için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile değerlendirmelerde bulundu. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Eli Cohen GKRY'de Rum mevkidaşı Constantinos Kombus ile Gazze'ye bir deniz koridoru açılması konusunu görüştü.

Rum mevkidaşı Kombus ile Larnaca Limanı'nı ziyaret eden Cohen, buradaki hazırlıklara ilişkin bilgi aldı. Açıklamaya göre, planlanan deniz koridoru kapsamında Gazze'ye gönderilen insani yardımlar Larnaca Limanı'nda kurulan çok amaçlı merkezde İsrail'in koordinasyonuyla teftişten geçerek İsrail'e uğramadan doğrudan Gazze'ye gönderilecek. Cohen, Gazze'ye GKRY'den açılacak deniz koridorunun İsrail'in Gazze Şeridi'nden ekonomik olarak çekilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridindeki kara işgalini genişletmesinin ardından Gazze'ye İsrail'den mal girişinin sağlandığı Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı kapatılmıştı. Mısır'dan Gazze'ye açılan Rafah Sınır Kapısı'ndan giren insani yardımlar İsrail'in denetiminden geçiyor. BM'ye bağlı insani kuruluşlar, 2,3 milyon nüfusun 1,9 milyonunun saldırılar karşısında zorla göç ettirildiği Gazze Şeridi'nde barınma imkanından yoksun sivillerin açlık, temiz su eksikliği, salgın hastalıklar riski altında yaşadığına ve insani yardımların yetersizliğine dikkati çekiyor.

Kaynak: AA