01 Mart 2024, Cuma
Haber Giriş: 01.12.2022 08:20 | Son Güncelleme: 01.12.2022 09:13

İsrail: Netflix'in Farha'yı yayınlaması çılgınlık

İsrail yönetimi dijital yayın platformu Netflix'in 1948'de İsrail askerlerinin Filistinli bir aileyi öldürmesini anlatan Ürdün yapımı Farha isimli filmi yayınlamasına tepki gösterdi
İsrail: Netflix'in Farha'yı yayınlaması çılgınlık

İsrail Maliye Bakanı Avigdor Lieberman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Netflix'in, İsrail askerlerine karşı nefreti teşvik etmeyi ve asılsız bahaneler üretmeyi amaçlayan bir filmi yayınlaması çılgınlıktır" ifadesini kullandı. İsrail askerlerinin, itibarının zedelenmesine izin vermeyeceklerini belirten Lieberman, filmin provokatif ve İsrail askerlerine karşı yalanlarla dolu olduğunu dile getirdi.

Liberman ayrıca filmin Yafa'daki Saraya Tiyatrosu'nda da gösterilmesi kararıyla ilgili, "İsrail, uluslararası ve İsrailli sanat çalışmalarının sergileneceği yerdir ama şüphesiz ki vatandaşların güvenliği için gece gündüz çalışan İsrail askerleri ile güvenlik güçlerinin itibarının zedeleneceği yer değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Bütçe geri çekiliyor

Liberman, Maliye Bakanlığı'ndaki yetkililere, Saraya Tiyatrosu'na ayrılan bütçenin geri çekilmesi için gereken işlemleri başlatma talimatı verdiğini kaydetti. İsrail Kanal 12 Televizyonuna göre ise İsrail Kültür Bakanı Hili Tropper, filmin söz konusu tiyatroda gösterilmesini "utanç lekesi" olarak tanımladı.

Farha filmi hakkında

Farha (mutluluk) filmi İsrail askerlerinin, 1948'de köyüne düzenlediği baskına ve sivilleri katletmesine tanık olan 14 yaşındaki Filistinli bir kız çocuğunun hikayesini anlatıyor.

2021 yapımı Farha 1 saat 32 dakikalık bir yapım. IMDb puanı 6.1 olan Farha'nın senaryosunda
yönetmen koltuğunda oturan Darin J. Sallam'ın imzası bulunuyor. Filmi başrollerinde ise Karam Taher (Farha) Ashraf Barhom (Farha'nın babası) ve Ali Suliman Abu Walid yer alıyor.