15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 28.02.2024 09:13 | Son Güncelleme: 28.02.2024 09:23

İsrail'de yerel seçimlere katılım 2018'dekine göre geriledi

İsrail'de, ordunun Gazze Şeridi'ne yönelik sürdürdüğü saldırılar ve kuzeyde Hizbullah ile çatışmaların gölgesinde düzenlenen yerel seçimlere katılım 2018'deki seçimlerin gerisinde kaldı
İsrail'de yerel seçimlere katılım 2018'dekine göre geriledi

İsrael Hayom gazetesinin haberinde, ülkede 5 yılda bir yapılan ve İsrail ordusunun Gazze'ye düzenlediği aralıksız saldırılar nedeniyle 31 Ekim 2023'ten 27 Şubat 2024'e ertelenen yerel seçimlerde oy verme işleminin sona erdiği belirtildi. Haberde, seçime katılım oranının öncekine kıyasla düşük olduğu ifade edildi.

Haberde, 7,2 milyon seçmenin bulunduğu İsrail'de 2018'de yüzde 53 olan seçime katılım oranının, yaklaşık 3,5 milyon seçmene tekabül eden yüzde 49'a gerilediği aktarıldı. İsrail'in Gazze çevresi ve Lübnan sınırında tahliye ettiği belde ve şehirlerin yer aldığı 14 yerel yönetimde ise seçimler yapılmadı. Bu bölgelerde yaşayan İsrailliler, 19 Kasım'da oy kullanacak.

İsrail İçişleri Bakanı Moshe Arbel, sandıklar kapanmadan kısa süre önce yaptığı açıklamada, "Seçime katılım oranında yüzde 50'ye yaklaşıyoruz, şartlar göz önüne alındığında büyük bir sayı" ifadesini kullandı. Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, seçimler şiddet ve yolsuzluk olaylarına sahne oldu.

Rüşvet suçlaması

Kudüs'ün batısında Beyt Şemes'te belediye başkan adayına rüşvet teklif etme suçlamasıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı. İsrail polisi, seçim yasasını ihlal etmek, seçimi engellemek ve kamu düzenini bozmak gibi suçlardan 18 şüphelinin gözaltına alındığını ve 62 dava açıldığını duyurdu. 

Seçimlerin kesin sonuçlarının, Gazze'ye yönelik devam eden saldırılar ve Lübnan sınırında yerinden edilen İsrailli seçmenlerin oy kullanacağı 400 bin kadar çifte zarflı oyun sayımı zaman alacağı için yaklaşık 1 hafta sonra açıklanması bekleniyor. Çifte zarf sistemi, kayıtlı olduğu sandıkta oy veremeyen seçmenlerin posta yoluyla oylarını göndermesi için kullanılıyor.

Kaynak: AA